Groundhog Day | Bugün Aslında Dündü (1993)

Yönetmen: Harold Ramis

Senaryo: Danny Rubin

Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott,Stephen Tobolowsky …

Benden: 8.9 / 10

Tür: Komedi, Fantezi, Romantik

Ülke: ABD

Hava durum spikeri Phil (Bill Murray) artık kariyerinde bir sıçrama yapmayı beklerken, 4. kez de şehir dışındaki kasabaya kendi deyimi ile “sıçan”günü haberini sunmak için gönderilir. Bu durumdan oldukça rahatsızdır fakat tipi yüzünden geri dönemedikleri kasabada kaldığı ertesi günde bir şeylerin ters gittiğini anlar. Phil nedensiz bir şekilde saat 06:00’da aynı güne uyanmaya başlamıştır.

-Size bir sorum var çocuklar. Ya hiç yarın diye bir şey yoksa?
-Yarın yok mu? Yaptıklarının sonuçlarına katlanmazdın. Akşamdan kalma olmazdın. İstediğimiz her şeyi yapabilirdik.

Her gün aynı güne uyanmaya başladığını anlar anlamaz, önce hiçbir şeyi umursamayarak kasabanın kadınları ile birlikte olmaya başlar, daha sonra suçlu gibi hareket eder, bunalım kaçınılmazdır ve intihar etmeye başlar, fakat aynı güne uyanmaya devam etmektedir, iş arkadaşı Rita’yı (Andie MacDowell) tavlamaya çabalar ama bu konuda başarılı olamaz.

-En kötü kısmı, yarın sen tüm bunları unutacaksın.

Phil bu başarısızlığın ardından bir şeyleri değiştirmeye karar verir. Önce hayata bakışını değiştirir, kasabanın insanlarına yardım etmeye başlar, herkesle yakından ilgilenir. Sonsuz zamanı için kendini değiştirmeye de karar verir ve piyano öğrenir, buzdan heykel yapmayı öğrenir, kitap okur falan..

Filmle ilgili söylenebilecek basit bir şey var aslında keyifli eğlenceli bir film. Özellikle Bill Murray’nin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu da bize ıspatladığı bir film.

Ben çok fazla Reenkarnasyon muhabbetine girmek istemiyorum. Filmle ilgili bu tarz eleştiriler okuyabilirsiniz. Ben 1-2 tane okumaya çalıştım yıldım valla yıldım. Film güzel mi ?güzel, eğlenceli mi? eğlenceli, ailenizle rahatlıkla izleyebileceğiniz bir film mi? evet öyle. Bence bu film için yeterli.

Barış, Mart 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.