Argo | Operasyon (2012)

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman

Senaryo: Chris Terrio

Benden: 7 / 10

Tür: Dram, Suç, Biyografi

Ülke: USA | UK

1980’lerin başında İran ve Amerikanın arası politik olarak çok gergindir. Tahran’daki Amerika Büyükelçiliği, Humeyni destekçileri basar ve oradaki Amerikalı’lar karışıklıktan faydalanarak Kanada Büyükelçisinin evine sığınır. Argo bir kurtarma operasyonu olarak başlar, süreç çok gergindir, İran’lılar elçilik çalışanlarını kurtarma operasyonundan önce bulurlarsa idam edeceklerdir.

Bir yalanı pazarlayacaksan, basının pazarlamasını sağlarsın.

Filmin repliklerinden biri olan yukarıdaki bu cümle filmin ilerleyişi için de kaynak cümle niteliğinde. Zira yapılacak operasyonda elçilik çalışanlarının hepsini film çekim ekibi olarak gösterme durumu vardır. Bu operasyonun başına Ortadoğu uzmanı Tony Mendez (Ben Affleck) getirilir. Mendez, bir senaryo oluşturur ve büyük bir basın kampanyası başlatarak tüm dünyanın bundan haberdar olmasını sağlar.

Argo, kurtarılacak rehineler

– Sadece kötü seçenekler var. Olay en iyisini bulmakta.

– Daha iyi bir kötü fikriniz yok mu?

– Elimizdeki en iyi kötü fikir bu, efendim.

Film son derece politik bir çevrede ilerliyor. Tüm Amerikaların iyi ve vatansever olduğunu, tüm İranlıların da vahşi, kötü, zalim olduğunu izliyoruz. Tarihsel süreç içerisinde İran’ın Humeyni noktasına nasıl geldiği düşünülürse, Amerika’nın bir özeleştiri yapması daha uygun olurdu. Kontrolunu kaybettiği İran’ın geldiği nokta, Amerika dış politikasının ve ülkeler üzerinde kurmak istediği hegemonyanın bir sonucu aslında. Bu film ile batı düzgün, doğu “tu kaka” resmedilişi ilk değil tabi ki ama buradaki kahramanlık hikayesinin içinde kaybolup, Mendez gibilere sempati beslemek sadece saflık olur.

Tony Mendez (Ben Affleck) - Argo

Sinema dili, görselliği, akıcılığı ve kurgunun ilerleyişi olarak başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Tüm politik tarafını bir tarafa koyarak. Film 3 Oskar kazandı, bu başarısının filmin karakteri ile ilgili değil politik bakışı ile ilgili olduğu muhakkak.

Argo film fotoğrafı

Argo, alt metin olarak bakılması daha doğru bir film. Zira çakma bir film oluşturup yapılan kurtarma operasyonu aslında bize Holivud’un gücünün tüm dünyada ne denli yüksek olduğunu gösteriyor. İran’ın net bir şekilde aşağılandığını düşünürsek ve tüm İranlıların ne denli kötü olduklarını da gördükten sonrada Amerikalı olsalar bile film çekmek istemlerine karşı çıkmıyorlar. Bu karşı çıkmayışın tek bir açıklaması olabilir, masal diyarı, büyüleyici Holivud.

İzlerken, kendinizi iyi ve kötüye çok kaptırmamaya çalışın. Sinema olarak keyifli bir seyirlik olduğunu düşündüğüm film için politik olarak iğrenç bir bakış ve ikiyüzlülük tanımını uygun buluyorum.

Mart 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.