World War Z | Dünyalar Savaşı Z (2013)

World War Z Afis

Yönetmen: Marc Forster

Senaryo: Matthew Michael, Drew Goddard, Damon Lindelof

Roman: Max Brooks

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Sterling Jerins, Abigail Hargrove, Daniella Kertesz…

Benden: 7.5

Tür: Aksiyon, Macera, Korku

Ülke: USA

Birleşmiş Milletler eski müfettişi Gerry Lane (Brad Pitt), artık eski işini yapmamakta ve ailesi ile mazbut bir hayat geçirmektedir. Ama dünyayı etkisi altına alan zombileştirme virüsünü durdurmak için Amerikan Ordusunun ona ihtiyacı vardır. Gerry ise aiesini kurtarmak uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Zaman kısadır ve hızlıca bu virüse panzehir bulması gerekmektedir.

World War Z 1. Sahne

” Çoğu insanın sorunu bir şey gerçekten olana kadar olabileceğine inanmamaları. Bu aptallık ya da bir zaaf değil. Sadece insanın doğası. “

Zombili film sevenler için bulunmaz bir nimet olarak karşımızda film. Böylesi filmlerde ilk yapmanız gereken gerçeklik algınızı bir tarafa bırakıp 2 saat sürecek görsellik ve maceranın tadını çıkarmak olmalı ki bu açıdan hayli kayda değer bir film ile karşı karşıyayız.

World War Z 2. Sahne

Brad Pitt’in gerçekten çok iyi bir oyuncu olduğunu, çok iyi filmlerde çok iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Fakat bu filmde nedense o kadar tutmadım. Yapay geldi bazı şeyler. Bir de film hızlı aksın diye yaptıkları, açıklamadan geç durumları var, her ne kadar macera filmleri için böyle olması daha iyi olsa da baş adamımızın bir gün trafikte sıkıştığı sırada, yaşadığı kenti zombi ordusunun ele geçirmeye başlaması ve o ana kadar bu durumdan bihaber olması fazlası ile mantıksız. Adamlar uçakta el bombası patlatıyor ve düşen uçaktan sağ salim çıkıyorlar. Başka bir şey söylemeye gerek yok sanırım.

World War Z 3. Sahne

Filmin en başarılı tarafı seyircisinin sıkılmasına izin vermemesi, öylesine bir tempoda akıyor ki film, hoop bitmiş. 🙂

“Onuncu adam… Dokuzumuz aynı bilgilere bakıp tamamen aynı sonuca ulaşırsa, onuncu adamın görevi aynı fikirde olmamak. Ne kadar olanaksız görünürse görünsün, onuncu adam diğer dokuzunun yanıldığı varsayımını araştırmaya başlamak zorunda.”

Bizim coğrafyamızın, her olaya siyaset sokma, siyasi olarak eleştirme hastalığına girmek istemiyorum. İsrail güzellemesi yapılıyor mu? olabilir ama kendi duvarını ören İsrail’in tüm Dünya’yı yok sayması da ayrıca bir pislik durumu olabilir. Bir de yazmadan edemeyeceğim, İsrail’deyken dışarıda ki insanları içeri alıyorlar, şarkı söyleyip dans etmeye başlıyorlar, sanırım filmin en boktan sahnesiydi, tam bir saçmalıktı.

Bu saçmalığa bulaşmadan bakabilirsek, özellikle onuncu adam durumu muhteşem bir fikir, kesinlikle uygulanmalı, planlanmalı ve eğitimde bile strateji olarak uygulanmalı.

Neyse, güldük eğlendik, etrafa kanlar sıçramadan, aksiyon düzeyi düşmeden, Brad abimizin güzel gözlemlerini seyrederek patlamış mısırımızı yedik, daha ne olsun.

Barış, Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.