The Guilty | Suçlu (2021)

The Guilty, suçlu filmi Amerikalı yönetmen Antoine Fuqua’nın yeni filmi. Antoine Fuqua’nın asıl başarısı 2001 yapımı başrol oyuncusu Denzel Washington’ın Oscar kazandığı Training Day, İlk gün filmidir. 2004’te yönettiği King Arthur, Kral Arthur filmi de nispeten izlenir filmlerinden biridir. Denzel Washington ile yaptığı aksiyon, suç, polisiye filmleri patlamış mısır sinema ikilisi sevenler için orta üst seviye pop-Amerikan filmler olarak karşımıza çıkıyor.

The Guilty, Suçlu filmi de önceki filmlerinden izler taşısa da diğerleri gibi aksiyonu bol filmlerden değil. Burada tek mekan çekim ile izleyiciyi hayli zorlayan bir film ortaya çıkartmış. Çok başarılı bir kapalı mekan filmi olduğunu söylemek zor.

Jake Gyllenhaal’ın tek başına oynadığı film, oyuncu üzerinden çok büyük bir beklenti ile hareket ediyor diyebilirim. Netflix izleyicisini memnun edebilir ama sağlam bir sinema izleyicisi için vasat altı bir yapım olduğunu belirtmem gerek.

Yönetmenin filmlerinde ana karakterler geçmişlerini gizler ve sert erkeklerdir. Çoğu polistir veya eski polistir. Bir şekilde suça bulaşmıştır ve geçmişleri ile hesaplaşma peşindedirler, bununla birlikte bu suça bulaşmış karakterlere sempati geliştirmemiz için masum bir çocuk olur, kedi olur, köpek olur, şiddet gören bir kadın olur, karakterin bunu kurtarması üzerine de film ilerler.

The Guilty, Suçlu filmi de temeline yukarıdaki paragrafta yazdıklarımı alıyor sadece öncekilerden farklı olarak, burada aksiyon ve gerilim telefon görüşmesi üzerinden tek mekanda sunuluyor ya da sunulmaya çalışılıyor denebilir. Böyle olunca da çok sıkılabileceğinizi belirteyim.

Jake Gyllenhaal’ın canlandırdığı Joe Baylor bir suça bulaşmış polistir ve davası devam ederken 911 hattına verilir. Buraya gelen bir telefonda kadın kocası tarafından kaçırılmış görünmektedir. Ailenin iki çocuğu da evde yalnızdır. Joe bu kadını telefonda kurtarmaya çalışırken bir yanda da kendi geçmişi ile hesaplaşmaya başlar. Sonlarına doğru seyirciyi ters köşe yapma gayreti ile film ilerler.

Filmin orjinali 2018 yapımı Danimarka yapımı Gustav Möller tarafında yönetilen “Den skyldige” filmi. Aslının vasat bir Amerikan versiyonu olmaktan zerre öteye gidemeyen bir film.

Jake Gyllenhaal’a çok iş düşen filmde, muhteşem bir oyunculuk performansı ile diğer bütün kusurlar ortadan kalkıyor diyebilmek isterdim ama diyemiyorum. Hiçbir beklentiye girmeden sadece vakit geçsin diye izlerseniz, eh işte belki ilginizi çeker ama oyunculuk vasat, özellikle ABD’de polisin suça bu denli bulaştığı yakın zamanda bir polis güzellemesine girişen film tam zaman kaybı gibi duruyor. Ben kaybettim siz kaybetmeyin, açın Matrix’i 27. kez izleyin derim.

Barış, Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle