Rupan sansei: Kariosutoro no shiro | Kagliostro’nun Şatosu (1979)

Yönetmen:   Hayao Miyazaki

Türkçesi: Kagliostro’nun Şatosu

IMDB Puanı: 7,7

Benden: 8,7

Animasyon denildiğinde Japonların dahi yönetmeni Hayao Miyazaki sanırım ilk akla gelen isim.

Çizgi diziler ile başladığı animasyon dünyasında Arsen Lüpen serisini kendisinin ilk uzun metraj filmi olarak sunuyor bize. Miyazaki, Animasyon Departmanı olarak 1971 yılında bu filmin kahramanı olan, çapkın hırsız Arsen Lüpen’i 15 bölümlük dizi olarak yapıyor. 1979 yılında sinema için tam bir japon çizgi geleneği ile bu film ortaya çıkıyor.

Konusu, bizim sevimli hırsızımız Lupin, yardımcısı gamsız Daisuke Jigen ile Monako Ulusal Gazinosunu soyduklarında bir şeyin farkına varır, çaldıkları tüm para sahtedir. Sahtedir sahte olmasına ama banknotlar inanılmaz bir kaliteye sahiptir. Bu kalitede paranın nerede basıldığını çok iyi bilen Lupin, Kagliostro Düklüğü’ne hareket eder. Özerk bağımsız düklüğe vardıklarında kovalanan bir kızı kurtarırlar ama güzel kızımızı kötü adamlar yakalamayı başarır. Bizim Lupin’in artık iki amacı vardır, bu kızı kaçıranlardan kurtarmak ve sahte parada eşi benzeri olmayan Konttan çalmak. Şimdi
Daisuke Jigen ie birlikte Samuray Goemon Ishikawa ve hatta Lupin’in ezeli düşmanı Interpol ajanı Detektif Zenigata, Kont’un ve kızın peşine düşecektir.

Miyazaki’nin ilk uzun metrajı, japon çizgi film dünyasının hem uçuk kaçıklığını hem de naifliğini taşıyor. Tüm aile ile rahatlıkla izleyebileceğiniz filmde iyi ve kötünün savaşı temel unsur. Tabi iyi kimdir? kötü kimidir ? bazen karışabiliyor.

Filmin en etkileyici diyaloğu, kötü adamlardan birinin Lüpen’e beni öldür dediğinde aldığı cevap, “kötüler kendi kendilerini öldürür. “

1, “Rupan sansei: Kariosutoro no shiro | Kagliostro’nun Şatosu (1979)” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.