Organize İşler: Sazan Sarmalı (2019)

Orjinal İsmi: Organize İşler: Sazan Sarmalı

Yönetmen:  Yılmaz Erdoğan

Başrol:   Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola ,Bensu Soral, Rıza Kocaoğlu, Okan Çabalar, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Ersin Korkut, Erdem Baş, Mahir İpek, Ekin Türkmen, Atakan Çelik ve Safa Sarı

Türkçesi: –

IMDB Puanı: 6,1 

Benden: 4,5 (Çok ama yerli yapımları desteklemek lazım)

Evet, henüz 1 şubat 2019 da gösterime girmiş olan, (Şu an 18.02.2019)  ilk filmden dolayı beklentisi arşı aşan, Organize işler 2 yani Sazan sarmalı vizyondayken Netfilx’e de düşerek, sinemaya gitmeyen kesime zaten bir şey ifade etmezken, Yılmaz Erdoğan’ın popüleritesi son yasadan mütevellit yerlere indiği anda beyaz türkler diye tabir edilen kesim içinde “bak sinemaya gelmiyorsun, zaten sansür yasası sebebi ile bana da kızgınsın ama seni gidi Netfilx’ci seni vizyon falan takmıyorum hadi burada izle bari dedi. (mi?) Bilmiyorum, yorum değerli okuyucuya aittir.

Yukarıda fotoğrafı bulunan iki arkadaş dışında filmde enteresan bir hadise, enteresan bir oyunculuk, enteresan bir enstantane mevcut değil. Garip ama Kıvanç Tatlıtuğ ve Safa Sarı bir nebze olsun filmi izlenir kılan ikili.

Konusuna da değinelim:  Asım Noyan ( Yılmaz Erdoğan) ve çetesi eskisi gibi dolandırıcılık, araba hırsızlığı işlerini yapmaya devam ediyor ve türk polisi hiç bir şekilde bu arkadaşları yakalamıyor, olarak devam eden yıllar içerisinde Asım Noyan’ın ilk filmde ki küçük kızı büyümüş ve hatta tam filmin en geri zekalısı ile evlenecekken dolandırılmasın mı anam babam! Eee ne yapsın kızımız (Bensu Soral), yıllardır görüşmediği dolandırıcı babasına gelerek yardım istemesin mi?

İstiyor tabi ki, emme o sıralarda bizim Noyan’ın çetesi de bir gariban esnafı dolandırıyor. Bu esnaf arkadaşta, ilk filmde Cem Yılmaz gibi olan Kıvanç Tatlıştuğ’a yani Sarı Saruhan’a gidiyor. Eyvah Eyvah… Bu başka filmdi onu sonra yazarız 🙂

Böylece aksiyon başlıyor. Noyan kızını dolandıranların, Saruhan’da Noyan’ın peşinde, tepeden İstanbul (Aslında filmde ki en iyi oyuncu İstanbul denilebilir. And Oscar goes to…) görüntüleri ve 50 yaşını aşmış, teneşirlik Yılmaz’ın gömlekli ben yaşlanmadım ki, yaşlanmadım ki tiripleri ile baş başa kalıyoruz. Allah kolaylık versin.

Valla yukardaki sahneye de değinmeden yazımı bitiremeyeceğim.  Yav arkadaş, insan esinlenir esinlenmesine de bu nedir? Pulp Fiction dan esinlenmemiş, Mümtaz Taylan’ın Kerami karakterini alenen araklamış. Yuh dedim.

Son söz olarak, ilk film filmdi, özgündü, eğlenceliydi, insancıldı, karakter ile izleyici bağ kuruyor, onlarla üzülüp onlarla seviyordu. Bu film için ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok vasat be kardeşim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.