Neredesin Firuze | Ezel Akay (2004)

Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Ragıp Savaş, Cem Özer, Şebnem Dönmez ve Demet Akbağ’lı kadrosu ve müzikleri ile ön plana çıkan, renkli, sıcak, içten bir film; Neredesin Firuze.

Film, 80’ler sonrası, ve 90’lar ile en yüksek seviyesine ulaşan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nı (İMÇ) yani kısaca Unkapanı dediğimiz yerde her gün yeni şarkıcıların, türkücülerin piyasaya girmeye çalıştığı nitelik olarak zayıf müzik piyasasının içinde geçerken burayı sert bir dille de eleştirmeyip etliye sütlüye karışmamayı, işi eğlenerek çözmeyi hedefliyor. Bu hedefi bizim nezdimizde iğreti yapmayan şey oyuncuların iyi performansları. Ayrıca film, çoğu zaman hayat dolu ve enerjik. Oyunculukların yanına dekor, kostüm, renk kurgusu başarısı da eklenince “izle” etiketini rahatlıkla verebiliyoruz.

Özellikle Haluk Bilginer ve Demet Akbağ çok üst düzey bir oyunculuk sergilemiş. Hem olayın akışına hem de filmin izleyicisine duygunun aktarılmasına iyi yönde etki ettikleri söylenebilir.

Demet Akbağ’a ayrıca değinmekte gerek. Sanki bir rüyanın içindeymişçesine filme girip giden gizemli kadın olarak üst düzey bir oyunculuk performans ortaya koyuyor. Öylesine başarılı oynamış ki çoğu zaman filmin önüne geçtiği bile söylenebilir. Belki de filmi bu kadar izlenir yapan şeyin tam olarak kendisi olduğu iddia edilebilir.

Yaşı birazcıcık geçmiş olanların iyi bileceği Unkapanı kaset piyasasının içler acısı halini bize komedi- dram olarak çok başarılı bir şekilde verdiğini düşünüyorum. Konu müzik alemi olunca müzikler konusunda da iddialı olması beklenen film bu konuda da başarılı bir seyir izliyor. Özellikle ya evde yoksan şarkısı hem eğlenceli hem de hemen dile dolanan bir şarkı.

Ya evde yoksan – Neredesin Firuze

Filmin soundtrack albümünde Müslüm Gürses’ten, Ata Demirel’e, Özlem Tekin’den, Ciguli’ye uzanan geniş bir kadro da var. Filmi keyifle izleyip, albümü de aynı keyifle dinleyebilirsiniz.

Neredesin Firuze – Müslüm Gürses

Neyse lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. İzlediğinizde keyif alacağınız bir film. Ayrıca müzikleri ile de sizi mutlu etme potansiyeli hayli yüksek. İyi zaman geçirmek için iyi bir seçenek.

Barış, Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle