Midnight in Paris | Paris’te Gece Yarısı (2011)

Yönetmen:   Woody Allen

Türkçesi: Paris’te Gece Yarısı

IMDB Puanı: 7.7

Benden: 8

Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard’ın başrollerini oynadığı ve bir çok ünlü ismin kısa sahnelerle göründüğü, gerçek üstü dünya filmi ile Wood Allen karşımızda. Bu sefer kameranın önüne hiç geçmemiş ama vekil olarak “Gil” karakterini canlandıran Owen Wilson’u bırakmış. Oyuncunun enteresan dudak mimikleri dışında konuşma ve davranış şekli tamamen Woody olmuş denilebilir.

Konusu kısaca şöyle, senaristimiz Gil, ilk romanı üzerinde çalışmaktadır. Tatil için uyuz nişanlısı 🙂 ile Paris’e gelir. Bir akşam oteline dönmek için yürümeye karar  verir ve 1920’lerin Paris’inde, Ernest Hemingway,  Scott Fitzgerald, Getrude Stein, Picasso, Dali  gibi isimlerle tanışır.

Woody Allen’a 2 Oskar kazandıran filmi açılışında Paris reklamı yapıyor bizlere ve Champs Elysees, Eyfel, Louvre, Notre Dame, Zafer Anıt gibi simgeleri uzunca sayılabilecek bir süre izlememiz sağlıyor. Yönetmenin bazı şehirlere olan aşkı kamerasına da sevgi dolu yansıyor kesinlikle.

Filmle ilgili en aklımda kalan kısım, Gil’in mükemmel dönem dediği 1920 lere geldiğinde tanıştığı Adriana’ın da (dünyalar güzeli Marion Cotillard) mükemmel döneminin daha eskisi olması ve bu döneme gittiklerinde Gil’in ona bu çağlarda yaşamadığımız için bize mükemmel olarak gelmeleri demesiydi.  Aslında insan için geçmişin ilham kayağı olması gayet anlaşılabilir bir durum.

Neyse, konuşma temposu, nostaljik edebiyat diyalogları ve Woody Allen’in tüm sinemasal tarzının için de keyifle izleyebileceğiniz bir film.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.