Malcolm ve Marie (2021)

Sam Levinson’un hem senoryosunu yazıp hem de yönettiği Romantik, drama türünde ABD yapımı filmin iki oyuncusu: John David Washington ve Zendaya.

Malcolm (John David Washington) ve sevgilisi Marie (Zendaya), Malcolm’un yeni filminin galasından eve dönerler. Kutlama devam edecek gibi durmamaktadır, arada bir gerginlik olduğu aşikardır. Ve yavaş yavaş kriz patlak verir. Çift birbirilerini acımasızca eleştirmeye başlar.

Bir insanın seni sevdiğini, hep yanında olduğunu anlayınca bir daha onu hiç düşünmüyorsun.

Biz bir çiftin kavgasını izler görünüyoruz ama Malcolm’un hiç susmayan, sürekli yüksek tondan, nihilist ve züppe tavrı aslında söylediği beyazlar ile siyahlar durumunu da göz ardı etmemize neden oluyor.

Bir yerden sonra, daha çok susan Marie’nin güzel görsel bir objeye dönüşmesi ve git gide uzayan anlaşılmaz diyaloglardan ziyade odağın güzelliğe kaymasına neden oluyor. Aslında erkek – kadın çatışması içinde, yönetmenin erkekten yana net bir tavır aldığını görmemiz, belki de kadına olan empatimizi artırıyor. Zira erkek tüm söylemlerinin aksine, elit ve başarılı olması münasebeti ile ezici tarafta, kadın, kötü geçmişi ve sessizliği ile ezilen tarafta kalıyor.

Film neden siyah beyaz bilmiyorum, bir enteresanlığı yok. Tenet filminde vasatı aşamayan John David Washington, burada da özellikle o abartı dudak hareketleri ve siyahilik üzerine çektiği nutuktaki dozu aşan vucut dili ile itici. Zendaya ise tam aksine sade ve kusursuz oynuyor.

Filmin girişinde ki dans sahnesini artı hanesine yazabiliriz. Tek mekandan nispeten iyi bir görselliği de olumlu olarak belirtebiliriz. Bunlar dışında bence gereksiz uzun, ve vasata yakın bir film.

Benden: 6/10

Barış, Mart 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle