Körkütük | Druk (Another Raund) 2020 | Thomas Vinterberg

Körkütük, orjinal ismi ile Druk’un başrollerinde Mads Mikkelsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Thomas Bo Larsen ve Marie Bonnevie’nin oynadığı son dönemlerin hatırı sayılır yönetmenlerinden bir olan Thomas Vinterberg son filmi.

Yukarıda saydığımız beş isminde çok başarılı oyunculuk performansı sergilediklerini ama Mads Mikkelsen’in gerçekten olağanüstü olduğunu belirtmek lazım.

Körkütük, bir festival olarak göl kenarında içki içme yarışı yapan, oradan oraya koşturarak çılgınca ve hatta biraz da taşkınlık boyutunda eğlenen geçlerin görüntüsü ile başlayan film bir sonraki sahnede ruhsuz bir öğretmenler odası görüntüsüne bağlanıyor. Filmin asıl derdi olan kısım ve merkezine tarih öğretmenimiz Martin(Mads Mikkelsen) koyarak anlatmaya başladığı yerde burası. Günlerce tekrarlanan rutinlerin içinde artık enerjisini, ruhunu, istek, arzu adına ne derseniz gözlerinin ferini kaybetmiş 40 yaş üstü insanlar bir anda odak noktamız oluyor. Komedi olarak lanse edilmiş bir film ama başlı başına dram, komedinin “k”si bile aklınıza gelmesin.

Alkol bir kurtarıcı mı, yok edici mi

Aynı zamanda iyi birer arkadaşta olan dört öğretmenimiz en küçüklerinin 40. yaş günü kutlaması için güzel bir lokantada toplanıyorlar. Daha önce kısaca gösterip geçtikleri bu dört öğretmenimizde enerjilerini kaybetmiş kişiler. Finn Skarderud adlı bir psikayristin “insanların kanlarında %0,05 oranında alkolün eksik olduğunu ve bu eksikliği gün boyunca kontrollü alkol tüketimiyle kapatırlarsa, mutluluğa ulaşacaklarını, kendilerini istedikleri şekilde gerçekleştirebilecekleri” şeklindeki teoriden hareketle rutinlerini kırmak için deneme yapmaya karar verirler. Oranı koruyarak başladıkları alkol tüketimi çok iyi sonuç verir, bir anda okulda çok sevilen kişilere, kendi içlerinde de ruha kavuşurlar. Bunu bir adım daha öteye götürmek isterler oranı artırırlar ve son adım olarak zil zurna hale gelirler.

Maslow Piramidi

Bizim yaşadığımız taraftan, filmin çekildiği ve olayların geçtiği tarafı değerlendirmemiz gerektiğinde Maslow’un piramidi bize yol gösterici olabilir. Nasıl açıklıyordu Maslow; en altta fizyolojik ihtiyaçlar, bir üst basamak güvenlik ihtiyaçları, bunun üstünde ait olma ve sevgi ihtiyacı, bu basamağın üstü saygınlık / değer ihtiyacı ve en üst basamak kendini gerçekleştirme. Şimdi neden anlatıyorum bunu, alt basamak ihtiyaçlarını karşılayamamış insan veya toplumlar üst basamaklara çıkamıyor, toplum olarak baktığımız zaman da bizim alt basamak ihtiyaçlarının karşılanması yönünde bir çaba içerisinde olduğumuz görünüyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya konan eserlerin alıcısı da daha fazla oluyor. Şimdi, Körkütük filminde ki kahramanlarımız piramidin en üst iki basamağında ki ihtiyaçları için bir çaba içerisine giriyorlar.

Konusal olarak alkol alma ile ilgili bir film izliyormuş gibi görünsek bile, aslında kendi değerlerini geri kazanmaya çalışan insanlarla ilgili bir film izliyoruz. Kendi özsaygısını edinen insan, çevresi tarafından da saygın birey haline geliyor ve mutluluk durumu bu doğrultuda değişiyor. Burada alkolle ilgili bir açıklama yapılmaması gayet mantıklı çünkü konu simgesel olarak alkol, gerçek kendi arayışı içinde ki insan, kendi kendini yenme çabası ve başarma duygusu.

Velhasıl kelam, eksikleri olan bir film izlediğimizi söyleyebilirim, olayların akışları bazen aceleye getirilmiş ve kopuk, aile ilişkilerine değinişi derinlemesine değil, fakat buraları tolere edebilen bir yapım. Mubi’de ki 8.8 notu çok yüksek olsa da 7,5 luk iyi bir film olarak izlenebilir.

Ayrıca Körkütük filmi 93. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Uluslararası Film ödülünü almayı başardı. Bunu da meraklısı olan için not olarak bırakalım.

Barış, Haziran 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle