Joker (2019)

Yönetmen:   Todd Phillips

Türkçesi: Joker

IMDB Puanı: 8,8

Benden: 8,5

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz …

DS Comics karakterlerinden Batman’in en büyük düşmanı Arthur Fleck’in, “Joker” olmasına giden yolculuğu, hayal ürünü bir karakterden çıkartılarak, içimizden biri olarak ele alan, sinemanın görselliği ile psikolojiyi ve toplumsal eleştiriyi birleştiren film gösterime girdi.

” Ya iyi olarak ölürsün, ya da kötüye dönüşecek kadar uzun yaşarsın. “

Batman filmlerinde Joker ile ilişkimiz ile bu filmdeki ilişkimiz aynı değil. Hilltown AVM’nin Imax salonunda muhteşem bir perdede başlayan film daha ilk sahnesi ile farklı olacağını gösteriyordu. Evet, Batman’i biliyor, tüm filmlerini izlemiş, tüm Jokerleri görmüş biri olarak, bu aslında Joker değil. Bir önceki ve belkide tüm Jokerlerin en ünlüsü olmayı başarmış Heath Ledger’in Jokeri sinemanın hayal ürünü karakterine kazandırılmış, çok yetenekli bir oyunculuk ruhuydu ama biliyorduk ki Joker içimizden biri değildi, bir suçlu, asla empati kurmayacağımız bir karakterdi, fakat görselliğini ve oyunculuğunu takdir etmek bizi suçlu yapmayacaktı.

Filmin akmaya başlaması ile birlikte bu sefer işin içinde bir terslik olduğunu hissetmekten öte artık görmeye başladık. İç sesimiz bir suçlu izlemiyorsun diyor. Zaten film asla ve asla Gotham’da geçmiyor. Burası New York, Londra, İstanbul, Berlin, Paris olabilir ve kim aksini iddia edebilir ki. Aslında burada ki Palyaço Arthur’un hikayesi demek daha doğru sanırım. Adı sonradan Joker olsa da gerçek dünya içerinde gerçek bir insanın hikayesi.

“Ölen ben olsaydım üstüme basıp geçerdiniz.”

Joker, toplumsal muhalefetin bir ateşleyicisi, lideri veya önderi değil. Böyle bir kaygısı ve kurgusu da yok fakat şehir, kirlenmiş, vicdanını ve merhametini yitirmiş durumda. Fakirler ve sistemin en sevdiği ayrım olan normaller / anormaller arasında anormallere varlık hakkı bırakmıyor. Yönetenler ve zenginler için bir sıkıntı görünmüyor. Zira onlar, “Modern Zamanlar” filmini izleyerek kahkalarla gülebiliyorlar. Joker, bu şehrin içinde psikolojik sorunlar yaşayan ve git gide dışlanan bir birey. Hayatla bağ kurmaya çabalıyor. Ama yavaş yavaş her denemesi başarısızlıkla sonuçlanıyor. Etrafına karşı belkide tüm normallerden daha fazla duyarlı, daha fazla tepkili. Bu tepkinin sonucunda öldürdüğü 3 genç, kaynayan şehri taşma noktasına getirmeye yetiyor.

“Kaybedecek bir şeyim kalmadı. Artık bana hiçbir şey zarar veremez.”

Kimse Joker’i hayata tutunmaya çabalamadın diye suçlayamaz sanırım. Hayatı çok zor, denemeleri başarısız, duyguları çok keskin. Bizim içimizde bir Joker var ama İd, Ego, Süperego tanımlarına girmeyeceğim. Bizler toplum ile barışmayı tercih ediyor ve hayata tutunacak bir şeyler buluyoruz, zaten aksi durum da böylesine bir kopuş yaşamamız olası olurdu.

“Ben bir akıl hastasıyım ve herkes benden normal davranmamı bekliyor.”

Filmin içinde önemli unsur, Arthur’un yaşadığı psikolojik soruna toplumun gösterdiği yaklaşım. Zaten ana çıkış ve ilerleyişi belirleyen de bu.

“Neden herkes bu kadar kötü ve kaba, kimse kimseyi anlamıyor, kimse kimseyle empati kurmuyor.”

Filmin sonuna doğru Murray ile yaşadığı diyalog, aman allahım V for Vandetta mı oluyor dedirtti bana, ama burada çok keskin bir ayrım görüyorum. “V” ne yaptığını ve nasıl yapması gerektiğini bilen ve bu yapacakları için yollar oluşturan aklı başında biri iken, Joker sonuca odaklanmayan, o anda hissettiğini ifade eden, ne yapması gerektiğini bilmeyen, sadece kıvılcımdan ateşe neden olan karakter. Burada devrimci bir eylem yok aslında, sonuç ne olursa olsun.

Burada Joaquin Phoenix’in muhteşen oyunculuğunda da değinmek lazım. Karakterin kendisi olmuş. Her | Aşk filmini daha önce izlemiş ve yazmıştım. Büyük bir oyunculuk. Böylesi başarılı omasının altında bence bizleri karaktere aşırı bir sempati beslememizi engelleyen yanının da olması diyebilirim. O gülüşünde ki tedirgin edicilik, rolünün içinde ki rolü olan palyaçolukta ki oyunculuk ve kriz anlarındaki hareketleri bizi kontrol altında tutuyor.

Kasım, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.