İtirazım Var (2014)

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü, Sırrı Süreyya Önder

Oyuncular: Serkan Keskin, Umut Kurt, Erkan Kolçak Köstendil, Hazal Kaya, Öner Erkan, Osman Sonant,Serdar Orçin

IMDb: 7,9

Benden : 9

Gizemli imamımız Selman Bulut, Camide namaz kıldırırken, cemaatten biri vurularak öldürülür. Öldürülen kişinin bir tefeci olduğunu öğrenen eski boksör imamımız, cinayetin sırrını çözme işini üstüne alır. Kızı, sevgilisi, eski hayatı içinde geçen bir polisiye film. Özellikle dini göndermeleri nedeni ile bir kesim tarafından hayli eleştirilmiş bir film.

“-Hocam bazen karımı dövmek istiyorum, günah mı değil mi? -değil -neden? -dövemiyon ama -dövemiyorum değil, dövmüyorum. -O zaman günah -neden? -dövememek merhametten, dövmemek kibirden. Kibir büyük günahtır.”

Temposu ve uyandırdığı merak düzeyi çok iyi akan filmde, son dönemin en iyi oyuncularından Serkan Keskin‘in holivud yıldızlarını aratmayan, oynadığı karakter olabilme başarısı ile izlemesi son derece keyifli bir film.

Selman Bulut’un gizemli geçmiş hayatı ile birlikte, kırık burunlu içimizden biri olarak dönüştüğü kahramanlık durumu, din ile olan ilişkinize göre çok sempatik veya çok itici gelecektir izleyenlere. Zira film aynı zamanda inanç, inancın toplum üzerindeki etkisi gibi zor kavramlara da dokunarak devam ediyor.

Ebuzer Gıfari’nin dediği gibi: “Geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.”

“İhtiyaçtan fazla mal, haramdır, hırsızlıktır. Altın ve gümüş yoksullar üzerinde hegemonya kurmak için kullanılıyor. İnfak edilmiyor, mülkte şirk koşuluyor. Kırkta bir diye bir şey tutturulmuş gidiyor. Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var. Peki sokaktaki açtan, yoksuldan haberiniz var mı?”

“işin en güzel tarafıda bundan sonra başlar. Çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun, bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler.”

Ve şöyle bitirmeden önce izleyin, inançlarınıza saldırıldığını düşünmeden izleyin. İyi bir yönetmenlik, keyifli bir hikaye çok iyi bir oyunculuk görmek, güzel diyalogları anlamak için izleyin.

“Oysa hakikat akılla ya da başka bir şeyle kavranılmaz; hakikatin ancak parçası olunur. Bunun için kurtul; geçmişinden, geleceğinden, aklından. Kainatta ne varsa şu anda oluyor görmüyor musun? Sadece burada, sadece şimdi. Gözlerini kapa, kalbini aç, aklını da bırak gitsin. Akıl dediğin şey, kafanda koca bir ağırlıktan başka ne ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.