Hustle (2022)

Hustle, Jeremiah Zagar tarafından yönetilen özellikle basketbol severleri memnun edecek bir Netflix yapımı. 2 saatlik film için sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Derinlemesine ve çarpıcı bir sinema filmi değil, aileniz ile oturup, patlamış mısırınız eşliğinde keyifli vakit geçireceğiniz bir film.

Stanley Sugerman (Adam Sandler) Philadelphia 76ers için çalışan uluslararası bir yetenek avcısıdır. Hedefi gözlemci olarak kendini kanıtlayıp takımın antrenörü olmaktır. Tam başardım derken, takımın sahibi baba vefat eder ve bir şeyden almayan oğlu takımın başına geçer. Stanley’e istemeye istemeye tekrar yollar görünür. İspanya’ya giden Stanley bariz bir tesadüf ile sokakta basketbol oynayan Bo Cruz’u (Juancho Hernangomez) keşfeder. Tabi işler o kadar kolay ilerlemez. Cruz’un yeteneklerine sonuna kadar inanan Stanley, onu NBA’e sokmak için büyük bir çabanın içine girer.

Uncut Gems’le (2019) filminde de bir basketbol efsanesi olan Kevin Garnett ile çalışan Adam Sandler, bu işe iyice ısınmış gibi. İki filmi karşılaştırma durumu söz konusu olamaz, zira Hustle tam bir basketbol filmi ve işin merkezinde NBA gibi dünya basketbolunun zirvesi var. Uncut Gems’te ise basketbol yardımcı oyuncuydu ancak.

Sandler’in performansları ilginç aslında. Zira hangi filmini izlesek enteresan bir keyif alma durumu oluşuyor. Abartıya kaçmayan oyunculuğu ile seyirciye keyifli iki saati sunmayı her zaman başarıyor diyebilirim. Kariyerinde 80’e yakın filminde boy gösteren oyuncu için özellikle romantik komedilerdeki başarısından mutlaka bahsetmek gerekir. 50 ilk Öpücük (2004) ilk aklıma gelenlerden. Artık yaşında verdiği olgunluk ve hatların değişimi ile birlikte daha karakteristik rollerde de kendisini görüyoruz ki Uncut Gems (2019) kariyerinin en iyi filmi olabilir.

Aslında Hustle filmi bize yeni bir şey söylemiyor ve vadetmiyor. Zira genel anlamda spor, sporcu filmleri olduğu gibi antrenör, oyuncu hikayesi de Holivud’da yabancısı olduğumuz bir durum değil. Çok başarılı örnekleri var misal Any Given Sunday (1999) gibi…

“Elli yaşındaki adamların hayalleri olmaz, kâbusları ve egzamaları olur.”

Hustle’ı eğlenceli kılan en önemli ilk yanı akıcı sinemasal anlatısı. İkincisi merkezden şaşmayan hikayesi. Zira American filmleri bir aile çatışmasına girmeden ilerleyemez, baba-kız, anne-baba, baba-oğul, anne-kız vs… Burada Stanley Sugerman’ın aile hayatı bir çatışma unsuru olarak değil, olması gereken tam bir destek unsuru olarak sunulunca, bize sadece filmin basketbol sever olarak antrenman, maç ve ünlü sporcuların arzı endam edişini izlemek düşüyor. Burada NBA oyuncusu Juancho Hernangomez’e de bravo demek lazım. Bo Cruz rolünün hakkını veriyor. Benim de NBA’de hem logosu hem de renklerinden mütevellit çok sevdiğim Utah Jazz’ın oyuncusu.

Hustle’da kadro hayli geniş. Boban Marjanovic’in hikayeleştirilen espirili kısmı çok keyifli. Anthony Edwards ( ki hayli rolü var, filmin pisliği oluyor :), Julius Erving, Dirk Nowitzki, Kyle Lowry, Tobias Harris, , Doc Rivers, Shaquille O’Neal, Seth Curry, Trae Young gibi NBA oyuncuları da figüranlar olarak gelip geçiyorlar

Son söz olarak film, yenilikçi bir hikaye ile gelmiş değil ve klişeler konusunda da kaçınılmaz olana bulaşmış. Ama bizim burada ki amacımız keyifli bir iki saat geçirmek. Sizi üzmeyecek, aileniz ile izleyebileceğiniz, kafanızın rahat edeceği bir yapım.

Barış, Haziran 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle