Her | Aşk (2013)

Yönetmen:   Spike Jonze

Türkçesi: Aşk

IMDB Puanı: 8

Benden: 9.1

Kahramanımız Theodore (Joaquin Phoenix), karısından ayrılmıştır ve depresyondadır. Hayatını yalnız ve sıkıcı olarak tanımlayabiliriz.  Bu sıkıcı hayatın içine sadece bir ses olan yapay zeka Samantha (Scarlett Johansson’ın sesi) girince her şey değişir.

John Malkovich Olmak filmi ile yaratıcılığının ne seviyeye çıkabileceğin bizlere gösteren yönetmenimiz bu filmde de Aşk’ı çok yaratıcı bir bakış ile sorgulamış. Zaten bu sorgusu da karşılığını bularak yönetmene Oskar getirmiş.

Asında enteresan olan yönetmenin kısa film çekmek dışında ilk filmi olan John Malkovich Olmak’tan 14 yıl sonra 4. uzun metraj filmi ile yine sıradışı olmayı başarmış olması. Bu filminin üzerinden de 5 yıl geçmiş olması da bizler için iyi bir şey mi, kötü bir şey mi  bilemiyorum?

Spike Jonze aslında çok zor bir sorguya girişerek, günümüz dünyasında ilişki, arkadaşlık, cinsellik, sevgi, aşk kavramlarını tamda modern çağa uygun bir yapı ile yapay zeka ve insan ilişkisini olarak ele almış. 

İnsan oğlunun tarihsel süre içinde ikili ilişkileri maddesel olarak var olabilmiş durumda. İki beden olmadan, burada ki gibi tek beden ve sadece ses ile aşk kavramından bahsedilebilir mi? Kahramanımızın yerine kendimizi koyduğumuz zaman, ne kadar sarsıldığınızı gözlemlediğinizde aslında kendinizin ne kadar muhafazakar bir yapıda olduğunuz da gözlemleyebilirsiniz.

Sinema bu sorguyu, günlük koşturmaca içinde aklınıza takılmayan bir olayı ve ya duyguyu bize yaşatığı için mükemmel değil mi zaten ?

Kabul etsek te etmesek te, gelecek gelecek ve bizim istediğimiz, doğr bulduğumuz tüm yapıyı yıka yıka gelecek. Kişinin bireysel yalnızlığı, maddesel bir aşkla mı yoksa sadece bir ses ile mi giderileceğini zaman bize gösterecektir.

Kişisel olarak muhafazakar bir yapım olmadığını düşünsem de filmin kahramanın yaşadığı ruh halini kaldırabileceğimi de zannetmiyorum.  yaşasın insan insana  aşk 🙂

Aralık, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.