Hachi: A Dog’s Tale | Hachi: Bir Köpeğin Hikâyesi (2009)

Yönetmen: Lasse Hallström

Senaryo: Stephen P. Lindsey (screenplay), Kaneto Shindô (motion picture “Hachiko monogatari”)

Oyuncular: Richard Gere, Joan Allen, Cary-Hiroyuki Tagawa

IMDb: 8.1

Benden: 7,5

Film, profesör Parker Wilson ( Richard Gere) İşten eve dönerken tren istasyonunda, kime geldiği belli olmayan, Japon “Akita Inu” cinsi yavru bir köpek bulur. Daha önce bir köpeği ölmüş olan profesörün bu sevimli köpeğe de sahibi bulunana kadar bakma isteği ile film başlar. Her ne kadar eşi ilk başlarda istemese de Hachi ile Parker Wilson arasında ki bağın kuvvetlenmesi ile köpeği sahiplenirler. Hachi, Profesörü öylesine bağlıdır ki işe giderken her gün tren istasyonuna kadar ona eşlik eder ve tam dönüş saati olan 5’te onu istasyonda bekler.

Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesinin senoryalaştırılmış Amerikan versiyonu. Hachi, 8 anlamına geliyor ve gökten gelen demekmiş Japonca’da. Bu da filmin mistik yanını vurguluyor.

Hachi’nin hikayesinin başladığı an, saf sevginin, sadakatin insandan farklı olarak doğada nasıl işlediğini izlemeye başladığımız an aslında. Ve bu andan sonra gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir duygu halini alıyor film. Çok duygusal bir film izleyeceğinizi bilmek lazım. Bu duygusallığı sebebi ile IMDb puanının çok yüksek olduğunu düşünsem de biraz gözlerinizin dolmasının bir zararı olmaz sanırım. Özellikle çocuklarınız ile rahatlıkla izleyebileceğiniz güzel bir film.

Not: 10 yıl boyunca sahibini beklediği tren istasyonuna, Hachi’nin heykeli dikilmiş.

Barış, Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.