Guilty Bystander (1950)

Guilty Bystander (1950) Afiş

Yönetmen: Joseph Lerner

Kitap: H. William Miller

Oyuncular: Zachary Scott, Faye Emerson, Mary Boland

Senaryo: Don Ettlinger

Benden: 5 / 10

Tür: Suç, Dram, Kara Film (Film-Noir)

Ülke: USA

Max Thursday, dedektiflik yapan,alkolik, eski bir polistir. Eski eşi Georgia, oğulları Jeff ve kardeşi Fred’in kayıp olduğunu söyler. Hem alkoliklik hem de New York’un suç dünyası ile yüzleşmek zorunda kalan Max, vurulur, iyileşir, didinir çabalar ve büyük oyunu bozarak oğlunu kurtarır.

Özellikle bu döneme ait filmlere olan sevgim ile kara film durumu birleştiğinde çok daha başarılı bir bağımsız film izleyeceğimi düşünmüştüm ama film bende hiç bir iz bırakmadı. Senaryonun karanlık tarafı daha da karanlık ve anlaşılması zor bir hale gelince yer yer filmden koptuğumu, 90 dakika nasıl bitecek diye düşündüğümü üzülerek belirtiyorum.

Guilty Bystander (1950) sahne

“Kara film – Film Noir denildiğinde sadece karanlık bir atmosferden bahsetmiyoruz. Makyaj ve dekorla birlikte, femme fatale (En basiti çevirisi kötülüklere neden olan, çekici kadın) olması, suç, suçlu ve bunu araştıran polis veya dedektif olması, ortamında konuya uygun olarak karanlık olması ve tabi ki alkol, sigara falan mutlaka olması gerekiyor. Müziklerin genelde çok başarılı olduğunu belirtmek istiyorum. Sonu itibari ile de izleyici şaşırtması özellikle beklenir. “

Guilty Bystander (1950) famme Fatale

Amerikan sineması ile dedektiflik hikayelerinin bir araya geldiği ve daha düz bir anlatımın tercih edildiği bu filmlerde, kahraman ve suçlu durumu çetrefillidir. Ying-yang durumu mevuz bahistir. Her kötülüğün içinde bir iyilik, her iyiliğin içinde bir kötülük desturu işlediği gibi anti kahramanların, kahramanlıkları da sorguya açıktır. Film Noir türü zaman içinde Neo-noir filmler ile değişime uğramış çok daha büyük bütçeli yapımlar ortaya koymuştur.

Bu film için oyunculuğu vasat üstü, konuyu çok basit bulduğumu belirtmeliyim. Dönemine göre değerlendirdiğimiz de mutlaka kalbur üstü bir yapımdan bahsediyor olabiliriz tabi ama türün Gilda(1946), Sunset Boulevard (1950) ve The Big Heat (1953) gibi mükemmel örneklerinin yanında, Guilty Bystander vasatı aşamamış gibi geldi bana.

Barış, Nisan 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.