Dzma | Kardeşim (2014)

Dzma Kardeşim Afiş

Yönetmen: Thierry Grenade, Téona Grenade

Oyuncular: Kakhi Kavsadze, Irakli Ramishvili, Nato Shengelaia,Zuka Tsirekidze

Senaryo: Dato Chubinishvili

Benden: 8 / 10

Tür: Drama

Ülke: Georgia | France

SSCB dağıldıktan sonra ki süreçte Gürcistanın’ın başkenti Tiflis’te geçiyor film. Giorgi, 16 yaşındadır, savaş sonrası sokaklardaki şiddet henüz ortadan kalkmamıştır. Yasak olan Amerikan filmlerinin serbest olması üzerine, Giorgi özellikle mafya filmlerinden etkilenerek, Tony Montana ve Vito Corleone gibi olmak ister. 12 yaşındaki kardeşi ise çok iyi piyano çalmaktadır. Kardeşinin kendisi gibi olamaması için de elinden geleni yapmaya çalışır.

Filmin başlangıç sahnesi ile birlikte sizi içine çeken bir yanı var. Özellikle sokakta yürüyen yaşlı amcanın etrafındaki mahalle kültürü aslına bakarsanız bize de çok yabancı değil. Fakat bilmediğimiz bir yerden devam ediyor. Bizim toplumumuz için yaşamadığımız savaş sonrası yokluk ve devam eden kaos durumu. Yılmış, korkmuş ve çaresiz bir halk görünümü var. Aslında savaşın ve devamının bir topluma neler yaptığını anlamak isteyenler için gayet net anlayabiliyoruz. Böylesi ortamlarda tüm değer yargıları ortadan kalkıyor, bir taraftan insani birşeyler devam ederken diğer taraftan yaşamak için vahşileşen bireyler görebiliyoruz.

Dzma Kardeşim Film Sahne 1

İngilizce ismi ile Brother, Tiflis’in savaş sonrası durumunu ikili ilişkiler üzerinden başarılı bir şekilde anlatabiliyor. Yönetmen, abi – kardeş, iki arkadaş, anne – oğul gibi ikili ilişkiler ile anlatımını derinleştirilmeye çalışırken aynı zamanda da daha dramatik bir yapı kurmaya gayret ediyor. İlk film olarak çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim.

Filmin eksik yanları da var. Burada anlatıcının anlatmak istediği ve duygusal olarak bizi sarsan meseleleri var. Fakat işin içinden çıkmakta zorlandığını, konunun bazen dağıldığını anlayabiliyoruz. Tüm bu kaosun ortasında piyano çalan 12 yaşındaki çocukla da empati kurmaya çalışırken, henüz 16 yaşındaki abisi ile de empati kurmaya uğraşıyoruz.

-Anne, Giorgi de savaşa gitmek zorunda mı?

-Hayır, Datuna. O gitmek için çok genç

Aslında film den basit bir replik. Fakat savaşa gitmek için çok genç olan kişinin film boyunca başka bir savaşın içinde olduğunu görmemiz açısından güzel bir sekans.

Gürcistan sineması için çok fazla bilgi sahibi değilim, fakat izlediğim film olumlu bir bakış geliştirmeme neden oldu. Ülkeye ve tarihsel geçmişine bakışı, insanlarının yaşadığı süreç içerisinde ki sıkıntısı iyi verilmiş diyebilirim. Farklı ülkelerin sinemaya hem konu hem de anlatı olarak değer katmaları çok değerli.

Barış, Nisan 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.