Cloud Atlas | Bulut Atlas (2012)

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski and  Tom Tykwer

Senaryo: Lana Wachowski, Lilly Wachowski and  Tom Tykwer

Roman:  David Mitchell

Türkçesi: Bulut Atlas

IMDb: 7,4

Benden: 9.5

Yönetmenlerinin geçmişin de Matrix, V For Vandetta, Run Lola Run, Perfume: The Story of a Murderer gibi filmler olunca 2012 yılında Cloud Atlas büyük bir merak ve heyecan uyandırmıştı.

İnsanlara bir şey verdiğin sürece üzerlerinde ki gücünü koruyabilirsin. Bir adamın her şeyini alırsan o adam artık senin kontrolünde olmaz.
Aleksandr Soljenitsin

Sanırım konunun karmaşıklığı, sahnelerinin çok hızlı geçmiş-şimdi-gelecek geçişleri ile dolu olması ve tabi ki beklentinin büyülüğü, izleyicide hayal kırıklığı yarattı.

Cloud Atlas etkileyici bir sahne

Bu hayal kırıklığının matematiksel karşılığını yukarıda da IMBD puanından görebilirsiniz. Ama benim puanım bunlardan bağımsız olarak 9,5.

Yaşamak çoğu zaman cesaret gerektirir.

Aslına bakarsanız, Holivud sineması artık farklı yaklaşımlar sergileyen filmler ortaya koymuyor. Sırf bu sebeple bile yönetmenlerini gayreti takdirle karşılanabilir.

Arıca müziğe olan ilginize karşılık verecek 2 karakter var ki, filmin adını oluşturan konçertoyu da oluşturuyorlar!

Vyvyan Ayrs : That’s it! The music from my dream.

Robert Frobisher : I call it the “Cloud Atlas Sextet”.

Cloud Atlas Sextet, koncerto

İzleyenler için çarpıcı yaratma sahnelerin sonunda büyük bir hüzün var. Fakat karakterlerin farklı zaman dilimlerinde birbirlerine değişi sizi mest edecektir.

Cloud Atlas, romanın adı olmasının yanı sıra, Robert Frobisher’ın “Zedelghem” bölümlerinde bestelediği konçertonun da adıdır.

Tom Hanks, Halle Barry

Evet sahne geçişlerinde ki hız baş döndürücü  olabilir ama kendinizi filme bırakırsanız yaklaşık 3 saatlik bir şölen sizi bekliyor.

Bilgi bir aynadır.

Film aslına bakarsanız çok karmaşık bir yapıya sahip değil. 6 hikaye var ve 6 hikaye farklı zaman dilimlerinde geçiyor. Her hikaye de bir diğerine bağlanarak devam ediyor.

1- 2144, Seul, en etkileyici hikayelerden biridir. Totaliter bir rejime karşı başlatılan bir isyan ve idam cezasına çarptırılan biri. Sabunla beslenen, 12 yıl hizmet etmek zorunluluğu olan, bu süre dolunca da beslendikleri sabuna dönüştürülen köleler topluğu vardır. Bu köle kızlardan biri, yer altına inmiş olan isyancılara katılır.

Sonmi-451,Doona Bae, Cloud Atlas

2- Bulut Atlas Konçertosu, İngiliz genç besteci Robert Frobisher, yaşlı ve hasta olduğundan betse yapamayan ünlü besteci Vyvyan Ayrs’nin yanında çalışmaya başlar. Frobisher, burada sevgilisi Sixsmith’e Bulut Atlas’ı besteler ama yaşlı besteci esere el koyar.

Ben Whishaw, Robert Frobisher, Cloud Atlas

3- Luisa Rey (Gazeteci), Luisa otelde fizik doktoru Sixsmith ile tanışır. Dr. Sixsmith elinde önemli bir dosya olduğunu söyleyerek onu kaldığı otele çağırır ama Luisa gidene kadar öldürülecektir. Dr. Sixsmith’in sevgilisi tarafından yazılmış mektupları ve nükleer santralle ilgili belgeleri içeren dosya artık Luisa’dadır. Bu dosyanın peşine kiralık katiller düşer ve Luisa’nın hayatı tehlikeye girer.

Halle Berry, Luisa Rey, Cloud Atlas

4- Timothy Cavendis(Yayınevi Sahibi), yazar Dermot Hoggins yeni çıkan kitabını acımasızca eleştiren eleştirmeni öldürür. Kitap patlama yapınca yayınevi sahibi zengin olur ama yazar mafyatik bir yazar olarak onu ölümle tehdit eder. Cavendis kaçar, bu esnada ilk aşkı Luisa Rey ile tekrar buluşup onun kitabını yayınlar.

Jim Broadbent,Timothy Cavendish, Cloud Atlas

5- Yıl 2346, Dünya yerle bir olmuştur. Sonmi isimli peygambere inanan vadi insanları, onları acımasızca katleden vahşiler ve bunlar dışında bir azınlık yaşamaktadır. Bir gün bu yıkımdan geriye kalanlarla iletişim kurabilmek adına teknoloji kullanan azlık gruptan “Meronym” isimli kadın gelir ve çoban ” Zachary” den yardım ister. Tepe noktadaki sinyal kulesine gitmeleri gerekmektedir. 2144 yılında Sonmi-451’in konuşmasını elde ederler.

Abbess, Susan Sarandon, Cloud Atlas

6- 1849 Yılı gemi seyahati, avukat Adam Ewing pasifik okyanusunda gemi yolculuğuna çıkar ve kırbaçlanan bir köleye yardım eder. Hastalanan avukata yardım ettiği köle bakar.

Jim Sturgess, Adam Ewing, Cloud Atlas

Filmin inanılmaz bir makyaj başarısı var.  O derece ki, 4-5 rolü birden canlandıran oyuncuları bir sonraki sahnede tanıyamaya bilirsiniz. Örnek;  Tom Hanks; Dr. Henry Goose, Physicist Isaac Sachs, Writer Dermot Hoggins, Shepherd Zachry Bailey   karakterlerini canlandırmış.

Tom Hanks; Dr. Henry Goose, Physicist Isaac Sachs, Writer Dermot Hoggins, Shepherd Zachry Bailey - Cloud Atlas

Ben bir film eleştirmeni değilim. Haliyle teknik kısımlar, perde, odak, kamera açısı, ışığın gelişi falan gibi konular benim gözlerime değdiği kadar beni alakadar eder. Yönetmenlerinin tüm filmlerini ve çektikleri Sense 8 dizisini izlemiş biri olarak (dizi  hakkında da şurada bahsettim) filmin anlattığı hikayeyi, hikayenin içinde ki karakterleri biliyor ve tanıyor hissiyatına kapıldım. Filmi ilk olarak vizyona girdiğinde sinemada izlemiştim. O zaman da çok beğenmiş ve etkileyici bulmuştum ama buraya yazabilmek için tekrar izlediğimde çok daha hoşuma gitti. Bu film yönetmenlerin sonra ki yapıtlarına ilham vermiş oyuncu ve karakterler içeriyor. Örnek: Sense8 dizisinde Sun Bak karakterini de Doona Bae oynadı.

Doona Bae

İyi ile kötünün savaşı, ezen ve ezilen arasındaki mücadele, sistem ve isyancıların kavgası tarihin döngüselliği içinde asla bitmeyen bir savaş olarak hem film de hem de yönetmenlerin diğer filmlerinde de bize sundukları bir anlatım.

Damlalar olmazsa okyanus nedir ki?

Ekim, 2018

1, “Cloud Atlas | Bulut Atlas (2012)” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.