Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | Birdman veya (Cahilligin Umulmayan Erdemi) (2014)

Orjinal İsmi: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Yönetmen:   Alejandro G. Iñárritu

Başrol:    Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Emma Stone, Naomi Watts , Andrea Riseborough

Türkçesi: Birdman veya (Cahilligin Umulmayan Erdemi)

IMDB Puanı: 7,7

Benden: 8,5

Bu hayattan istediğin şeyi aldın mı?

Riggan Thomson, 90’lı yıllarda Birdman karakterini canlandırarak ünlenmiş, daha sonra bu tarz büyük stüdyo filimlerinde oynamayı tercih etmemiş, ama karakteri de peşini hiç bırakmamış bir aktör. Raymond Carver’in bir oyununu Broadway’de tiyatroya uyarlayarak iyi bir oyuncu olduğunu herkese göstermek istiyor. Bu tiyatro oyunun hazırlanması, provalar, oyuncunun kızı ile olan ilişkisi, eski karısı ile ilişkisi, yeni sevgilisi ile olan durumu, menejeri ve oyunda yer alacak oyuncuların ekseninde ilerleyen bir film.

Genel olarak, birbirinden bağımsız hikayeleri ortak bir noktada birleştirme başarısı ile ünlü yönetmen İnarritu, bu kez farklı bir teknik ile kesmeden, uzun replikler ile akıcılığı sağlıyarak ve kamera açılarını her zamanki yeteneği ile kullanarak, aslında tek tek bağımsız hikayeler olabilecek karakterleri tek seferde anlatmayı tercih etmiş.

119 dakika süren, soluksuz izlenen, her oyuncusu ile muhteşem bir oyunculuk sergilenen film. Aslında kültürel anlamda uzak olduğumuz Amerikalılık için bizden birinin tam anlamıyla film yorumu yapması çok zor gibi. Aile yapısı, toplumsal algı, cinsiyetlere bakış, cinsellik, babalık gibi kavramlar bizim kavramsal yapımız ile örtüşmüyor. Ama hissetiklerim ile muhteşem bir sinema, muhteşem bir film izledim. Özellikle Norton ve Keaton karşılıklı oyunculukları ile yönetmenin filmin içine sizi dahil etmeme çabasına karşı koyuyorlar ve iki itici karakterde olsa filmden kopmamanıza neden oluyorlar.

Son söz, başaka başka sitelerden filmle ilgili saçma sapan, anlamsız anlamsız bir sürü yorum okuyarak filmi izlemeyin. Filmi izleyin. ve tadını çıkartın. 2 kitap okuyup, kendini filozof zanneden film yoruncuları var, kafaızı karıştırmalarına izin vermeyin. En iyi bakış açısı sizin bakış açınız. Kendinize güvenin, iyi bir sinema, iyi bir oyunculuk ve iyi bir yönetmen izliyorsunuz.

-Beni senden çıkartırsak, geriye sadece sen kalırsın ki buda hiç istemediğimiz bir şey. (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | Birdman veya (Cahilligin Umulmayan Erdemi) (2014))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.