Animal Crackers | 3 Ahbap Çavuşlar: Hırsız Kim? (1930)

Animal Crackers, Victor Heerman tarafından yönetilen 1930 yapımı ilk sesli filmlerden biridir. Dönemin ünlü kardeşleri “Marx Brothers”ların başrolde olduğu film, bir klasik olarak kabul edilir ve müzikal hiciv alanında çarpıcı bir örnektir.

Groucho Marx, Harpo Marx, Chico Marx kardeşlerin oynadığı ve George S. Kaufman ve Morrie Ryskind’in aynı adlı Broadway müzikalinden uyarlanan film, sinemanın henüz kendi rüştünü ispatlamadığı dönemin ve tiyatroyu taklit ederek var olmaya çabaladığı zaman diliminin ürünü. Haliyle İlk filmlerden biri olarak özellikle sesli filmlerin belli başlı kusurlarını da barındırıyor.

Dönem filmi izlerken, yani bu tarz kendi tarzının ilk örnekleri gibi filmleri, çekildiği yıllar baz alınıp izlemek lazım. Gözünüze batan bir çok sahne daha az rahatsız edici olur. Aktörler açıkça seyirci için tiyatro vari rol yapıyor, sanki arkadakilerde duyabilsin diye yüksek sesle konuşuyor, kamera henüz tek açı, tam önde. Sessiz film geleneğinden kalma yerler yakalandıkça komik olan sahneler oluşuyor ama genel anlamda bir kargaşadır gidiyor.

Kargaşanın içinde ki hiciv

Animal Crackers konusu çok çetrefilli değil. Captain Spaulding, Afrika’da bir kaşif olarak ünlenmiştir ve kendisi için lüks bir evde parti düzenlenir. Çok değerli bir tablo kaybolunca olaylar gelişir. Özellikle Groucho Marx’ın performansı ile ön plana çıkan film, dönemin sosyetesini tiye alıyor. Bu tiye alma durumu absürt bir şekilde her haliyle abartılı olarak ortaya konuyor. Marx biraderlerin dönem içinde kendilerine ün sağlayan unsurlar burada da karşımıza çıkıyor. Kelime oyunlarının yapılması, el kol şakaları, abartılı hakaretler falan işin olmazsa olmazları. Belli sahneler ise baya gülünç, misal evin hanımı ile güreş…

“-Yarın sabah onda büroma gelin. Ben yoksam, sekreterimi sorun. Sizi kabul ederse, atarım onu işten.”

Ben biraz yorucu buldum Animal Crackers filmini, pek müzikal de sevmem. Bu zamanlara ait bir film izleyeceksem de sessiz sinemanın o kaba saba komedisini daha çok tercih ederim. Hem kültürel olarak ta Amerikan sözlü mizahı bana çok hitap etmiyor. Fakat yine de; evlilik konusundaki dalga geçmeleri, ayılma bayılma sahneleri, ve bir enerji patlaması yaşanılan akış, izlenir olarak not düşmemi sağlıyor.

Animal Crackers Müzikleri

Başta Hooray for Captain Spaulding şarkısı olmak üzere Hello ve I must Be Going şarkıları da hatırı sayılır bir ün yapmış.

Klasik filmlere meraklıysanız ve de sinemanın nereden nereye ilerlediği konusu ilginizi çekiyor ise, bu konuda fikir sahibi olmak istiyorsanız, izlemenizi öneririm. Absürt mizah, kargaşa arası müzik sevginiz de varsa hiç kaçırmayın.

İzlediğimiz bu film, bir komedi klasiği olarak kabul ediliyor bunu bilmekte fayda var.

Barış, Haziran 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle