Sis ve Gece | Ahmet Ümit

Yazar: Ahmet Ümit

Orijinal Adı: Sis ve Gece

Türkçe Adı: Sis ve Gece

Çeviri: –

Yayınevi:  Doğan Kitap

Kitap, MİT görevlisi Sedat’ın aşkı Mine’nin ortadan kaybolması ve Sedat’ın, görevini tehlikeye atmak pahasına Mine’yi aramaya koyulmasını konu alıyor. Kabaca böyle işte tamam bitti dağılın 🙂 Tabi böyle bir cümle ile yazınca ” Eee ne var bunda” duygusu yaratıyor. Fakat kitabın bence haklı ünü, Ahmet Ümit’in yalın ve çok akıcı bir dil ile yazıyor olması, kitap bittiğinde sizi şaşırtıyor, ne zaman bitti bu kitap duygusu yaratıyor.

Sedat, yasak aşkı Mine’yi ararken, heyecan düzeyi he daim yüksek bir tempoda, “aman şimdi ne olaca” hissiyatı ile çok sürükleyici bir şekilde ilerliyor.

Mine’nin bulunup bulunamayacağı kaygısını biz okuyucular da hissetmeye başlamışken, Sedat’ın aşkını da hissediyoruz. Böylesi bir durumda, hayattaki her şeyin anlamsızlaşması Sedat kadar bana da doğal geldi. Teşkilat içinde ki entrikalar, arkadaşlarının yaklaşımı, eşiyle olan ilişkisi, kitabın içinde ana konunun etrafından önemli ama önemsiz bir şekilde aynı hayat gibi akıp gidiyor.

Benim okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı Sis ve Geceydi, siteme daha sonra yazacağım üç kitabını daha bir solukta okudum. Ahmet Ümit’in hayatını araştırdım. Bu kitabı bu kadar etkileyici yapan unsuru merak ettim açıkçası.

Yurtseverlik ile ilgili kuşaklar arasındaki değerlendirmesine katıldım. Aşk yasal da olsa yasak ta olsa her durumda aşktı. Ahlaki olarak kahramanı sorgulamadım. Ama sorgulanabilir, bu kadar karakterli olarak işlenmiş bir adamın, karısını bu denli yok sayıyor olması yüzde yüz eleştiriye, sorguya açıktır. Ama gerek var mı? Sonuçta elimizde ki şey hayat değil, roman.

Kitabı sonunu tahmin edemedim. Etmeye çalıştım ama bir yerden sonra o kadar hızlı gelişti ki ne olduğunu anlayamadan bitti kitap. Ahmet Ümit zeki ve akıllı bir insan. Dili sade ve akıcı.

Sıkılmadan, bir solukta okuyacağınız bir kitap. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.