Inferno – Cehennem | Dan Brown

Yazar: Dan Drown

Orijinal Adı: Inferno  

Türkçe Adı: Cehennem

Çeviri: Petek Demir – İpek Demir  

Yayınevi:  Altın Kitaplar

Esasen yazar, “Da Vinci Şifresi” kitabı ile beni hayli şaşırtmış ve taktirimi kazanmıştı. Dan Brown’ın  methini çok fazla duyduğum bu kitabından da, “Da Vinci Şifresi” tadı alacağımı umuyordum. Fakat, uzun soluklu bir dizide ana konu dışında zaman dolsun diye eklenen sahneler gibi, Robert Langdon’un bu sefer de Dünya nüfusunu çok bulan dahi – psikopat bir doktorun yaymaya çalıştığı virüsü engelleme çabasını, Floransa, Venedik ve İstanbul ile ilgili geniş bilgilere vererek, Dante Alighieri’nin İlahi Komedya’sının bir bölümü olan Cehennem üzerinden, simge ve şifreler ile çözmesini konu alıyor. 

Kitap, popüler yayınların ilk noktası gibi, parkta çekirdek çıtlar misalinden kolay ve akıcı okunabilmesi açısından belkide bir çoğumuz tarafından gayet başarılı bulunabilir. Ben yazarın kendini tekrarladığını, işin kolayına kaçarak aynı konu üzerinden servet yaptığını, yeni hiçbir şey okuyucuya katmadığını düşünüyorum. 

Aslına bakarsanız, zamanınız çok ve eve yorgun argın dönünce şöyle beni yormayacak ne okuyabilirim diye soranlar için önerilebilir.

. Gerçek, yalnızca ölümün gözlerinden görülebilir.

. Mantık ile kalp arasındaki yüz yıllık savaş, nadiren aynı şeylerin gerçekleşmesini ister.

. Sırf insan aklı bir şeyin gerçekleşeceğini hayal edemiyor diye o şey gerçekleşmeyecek değil.

 

Eylül 2017, Küçükyalı

1, “Inferno – Cehennem | Dan Brown” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.