Bir Ses Böler Geceyi | Ahmet Ümit

Yazar: Ahmet Ümit

Orijinal Adı: Bir Ses Böler Geceyi

Türkçe Adı: Bir Ses Böler Geceyi

Çeviri: –

Yayınevi:  Doğan Kitap

Kısaca konusuna değinerek başlayalım, Süha isimli kahramanımız, arabasıyla kaza geçirir. Kaza yaptığı yer bir mezalıktır. Boş bir mezar ve ilerledikçe boş olan bir köy…

Birde ikinci bölümden bir ilerleme var. 1980 öncesi yaşananar, köyde ki Süha ile öğrenci Süha’nın kesişmeleri. Öğrencilik, Sol, Siyaset ve Alevilik.

Aslında kitapla ilgili en söylenilesi olan şey, klasik bir Ahmet Ümit kitabı olmadığı. Yazarın, sade, akıcı ve diğer polisiye kitaplarındaki heyecan verici dili bu kitapta daha zor akan, daha fazla bilgi ile roman kurgusunun işlenmeye çalışıldığı, heyecan düzeyini polisiyeye kaydırmamaya çalışan bir hal alıyor. Bu açıkama ile bu eserin kötü olduğu fikri oluşmasın. Kitapla ilgili olarak duyduğum olumsuz eleştirilere katılmıyorum.

Ahmet Ümit, polisiye roman yazarı olarak bir üne sahip, haliyle bu tarzın içinde çok akıcı heyecan dozu sürekli yüksek bir yazım tarzı var. Böyle tanınınca da her yazdığı yazı için beklentinin böyle olması doğal olsada, böyle olmadığında “ama bu kitabı kötü” demek saçma.

Beni kitapta en çok etkilendiğim unsur Alevilik öğretisini, roman içinde çok iyi bir şekilde verilmesiydi. Bilgi anlamında çok eksik kaldığımı da fark etmeme sebep oldu. Tüm inançlar için düşündüğüm kişisel fikrimin bir yansımasını da kitapta buldum.

İnancını akıl ve yüreği ile yaşamak isteyen insanlar ile cebi ve nufusu ile yaşayan insanlar arasında bir mücadele var ve / ve ya var olması gerekiyor.

Kesinlikle okumanız gerektiğine inanıyorum. Fakat Ahmet Ümit tarzı ile değil, iyi bir roman olarak, yazarından bağımsız düşünüp okuyun.

“-On iki İmam mı? Onlar da kim?

-On iki İmam, Hz. Ali ve onun inancını sürdüren çocukları ve torunlarıdır. On bir imam ecel şerbetini içerken, On ikinci İmam Muhammed Mehdi ölmedi, bir gün kayıpara karışıp gitti. Demek istiyordu ki umudunu kaybetme, zulum altındayken bile gelip sizi kurtaracağım.”

Barış, Kasım 2018

1, “Bir Ses Böler Geceyi | Ahmet Ümit” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.