Belgin Doruk | (28 Haziran 1936 – 26 Mart 1995)

Belgin Doruk, namı diğer “Küçük Hanımefendi” Türk sinemasının 1950 ve 60 lı yıllarının güzeller güzeli. Türkan Şoraylar, Filiz Akınlar yokken Belgin Doruk vardı. Özellikle Ayhan Işık ile oluşturduğu birliktelik ile hafızalarımıza kazınmıştır.

Belgin Doruk daha ortaokul yıllarında katıldığı bir yarışmada birinci oldu ve “Çakırcalı Mehmet Efe’nin Definesi” adlı filmde Sadri Alışık ve Kadir Savun’a eşlik ederek sinema kariyerine başladı. Aynı yarışmanın erkek birincisi kimdi peki: Ayhan Işık. Ne yarışmalar yapılıyormuş eskiden insan hem gıpta ediyor hem de üzülüyor. 81 filmde oynayan Belgin Doruk, lakabı haline gelecek olan “Küçük Hanımefendi” filmlerini oynayarak 1950’ler ve 1960’ların en ünlü siması haline geldi.

Lütfi Ömer Akad’ın yönettiği “Öldüren Şehir” filmi kariyerinin dönüm noktası sayılır. Ayhan Işık ile birlikte oynadığı ilk film de budur. 25 yaşındaki Ayhan Işık ile 17 yaşında ki Belgin Doruk. Doruk, 1954 yılında henüz 18 yaşındayken yönetmen Faruk Kenç ile evlenmiştir.

Belgin Doruk için sinema kariyerinin en belirgin yılı 1961’dir desek sanırım yanılmış olmayız. Nejat Saydam’ın yönettiği “Küçük Hanımefendi” filminde Ayhan Işık ve Sadri Alışık ile birlikte başrol oynaması, Türk izleyicisi üzerinde öylesine derin bir etki bıraktı ki, artık “Küçük Hanımefendi” filmin değil Belgin Doruk’un ismi haline geldi.

1964’e yılına geldiğimizde sadece buğulu gözlü güzel abla olmadığını bize gösterdi. Orhan Elmas, Vedat Türkali ve Turgut Özakman tarafından senaryosu yazılan Orhan Elmas tarafından yönetilen “Duvarların Ötesi” adlı filmde Tanju Gürsu ile rol aldı ve hem yılının hem de Türk Sinemasının ses getiren filmlerinden birisine imza atmış oldu.

Zeki Müren ile birlikte oynadıkları 1955 yapımı “Son Beste” filmi ile başlayan sinemasal birlikteliği de en az Ayhan Işık’la olduğu kadar beğenilmiş ve sevilmiştir.

Hüzünlü gözlere ve bakışlara sahipti Belgin Doruk, oyunculuğunda öylesine bir duygu yoğunluğu vardı ki, gerçek hayatının içinde bir şeylerin kalbini kırdığı görülüyordu. Kariyeri öylesine başarılıydı ki, halk için mutluluğun tanımıydı. 70’li yılların başında yaşadığı sağlık sorunları ve kişisel hayatında ki sorunlar, bir dönem sinemamızın en çok film çeken yıldızını duraklattı. Daha az filmde izlesek bile 1970 yılında, Uluslararası Antalya Film Festival’inde “Ayşecik Yuvanın Bekçileri” filmindeki performansı “en iyi kadın oyuncu ödülünü” kazandı.

Türk sinemasının benli güzeli, o dönemde ki kadınların moda ikonudur. Giydikleri kadar benini de taklit eder kadınlar.

“Annem bana hamileyken Ankara’da Gazi Çiftliği’ndeymiş. Gamzeli olmamı çok istediği için çok ayva yemiş hamileliğinde. Tesadüftür ki gamzeli doğdum, annem tesadüf olmadığını söylerdi.”

1975 yılında sinemayı bıraktığında henüz 39 yaşındaydı. 1995 yılında kalp yetmezliğinden dolayı 59 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Ankara’dan başlayan yolculuğu 59 yıl sürdü ama hepimizin üstünde derin izler bırakmayı başarmış bir 59 yıl.

Barış, Eylül 2022

“Belgin Doruk | (28 Haziran 1936 – 26 Mart 1995)” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle