Türk Halkının Survivor ile imtihanı

16.04.2020

Hepimizin evlerine kapandığı, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 diye tanımlanan pandemi zor zamanlar geçirmemize neden oluyor. Hayatlarımız devam ediyor olarak görünse de insanlık tarihi boyunca, insanın hayattan kastı hiç bir zaman sadece nefes alıp vermek olmadı. Üretmek, yaratmak, değiştirmek ve değişmek, gelecek ile ilgili planlar yapmak, yeni keşiflerde bulunmak, insanı var olduğu konuma getiren en önemli unsurlar.

Dünya değişiyor, kendi kendine olan bir değişim değil bu tabi ki, dünya değişiyor dediğimizde aslında insanlık olarak bizim değişimimizden bahsediyoruz. Bu değişimimizin yaşadığımız coğrafyalar üstünde de olumlu veya olumsuz etkileri de her türlü bilimin inceleme konularını oluşturuyor.

Radyo Görseli

“İngiliz bilimadamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell’İn teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmişlerdir. İtalyan kâşif Guglielmo Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu.” Bu bilgi bize ne ifade ediyor. Birbirimiz ile olan haberleşme, eğlence ve öğrenme alanlarında büyük bir değişim olduğunu ifade ediyor. Tüm dünya, ekonomisi ölçüsünde hızla bu yeni değişime ayak uydurmaya başlarken, yeni iş alanları, yeni yaratıcılık alanları ve insanlığın bekli de o zamana kadar farkında olmadığı yeni ihtiyaç durumları oluşmasına neden olan büyük bir değişim. Artık kitleler haberlere çok daha hızlıca ulaşmaya başlıyor, bununla birlikte kitleleri yönlendirmek için de bu yeni gücün kullanılmadı da akabinde harekete geçiyor.

Televizyon Görseli

Bizim yazımızın konusu itibari ile bazı alanlara değinmiyoruz. Radyodan sonra bir büyük sıçrama daha gerçekleşiyor ve artık sadece ses değil, görüntüyü de paylaşmayı başarıyoruz. 1920’li yıllarda başlayan televizyon süreci, 1950’li yıllara gelindiğinde artık evlere girmeye başlıyor, artık dünya için eski dünya diyemeyeceğimiz dönemin kapıları aralanıyor. İnsanlık bu yeni keşifle birlikte başka bir seviyeye geçiyor diyebiliriz. Yeni öğrenme metotları yeni eğlence metotları, yeni habercilik metotları oluşuyor. Her yeni büyük icat yavaş yavaş bir öncekinin katili oluyor da diyebiliriz tabi. Bunu derken insanın adaptasyon yeteneğinin de hakkını teslim etmemiz gerekiyor.

İnternet için Simge Resmi

Artık 3. büyük sıçrama için zaman yavaş yavaş akmaya başlıyor ve 1950’lerde bebek olarak başlayan internet serüveni 2000’li yıllar geldiğinde tüm insanlar için başka bir hal alıyor. Artık net olarak dünya bambaşka bir dünya olmaya başlıyor. Burada en önemli durum bireysel kaynaklara dönüşen insan. Ne demek istiyorum; şu an öyle bir noktadayız ki hepimiz bireysel olarak haberin kendisi, haberin ileticisi, eğlencenin kendisi, eğlencenin ileticisi, bilginin kendisi bilginin ileticisi durumundayız. Dünya’nın herhangi bir yerinde ki bir olay, saniyeler içinde yazılı, görsel olarak Dünya’nın başka bir yerinde ki insanlarla paylaşılabildiği gibi, yöneticilerin süzgecinin dışında da paylaşım yapılabilir oluyor. Artık bir şeyleri gizlemek, kitleleri ve bireyi yönlendirmek, algı oluşturmak eskisi kadar kolay olmuyor veya bu algı için yeni devasa algoritmalar kurgulanıyor.

Benim bu yazı için argümanım başka. Bu yeni dönemde kişi kendi zevkleri veya ihtiyaçları doğrultusunda kendi bilgi kaynaklarını oluşturabilir bie hale gelmiş durumda. gibi devasa bir kaynak herhangi bir şey için görsel öğretici. Mobilya yapmak mı istiyorsunuz, maket araba yapmak mı, dünyanın en ünlü aşçılarının yemeklerini nasıl yaptığını öğrenmek mi, yoksa en etkili karın kası hareketlerini öğrenmek mi? Hepsi hepsi için bir sürü alternatifli videolar elinizin altında. Sadece Youtube mu? Sinema için,dizi için, müzik için, fotoğraf için kendi zevkinize göre bir sürü platform var. Müzeleri canlı gezebileceğiniz siteler, dünyanın en ücra köşelerini canlı izleme olanakları, gezginlerin siteleri alternatif yeme içme gezme önerileri, bilimsel veriler bir tıkla ulaşma şansları, kitaplar, alışveriş için evinizden çıkmanıza bir gerek olmayan sistemler gibi gibi gibi…

2020 yılı korkunç olaylar ile başladı, insanlığın etkisi ile olanları da var, Dünya’nın kendi döngüselliği içinde belirli yüzyıllarda tekrarlanmış olanları da, fakat şu an için en büyük sorunumuz minicik bir virüs. Tüm hepimizi evlerine hapsetti. Sevdiklerimizi veya hiç tanımadığımız türdeşlerimizi öldürebiliyor, kolayca bulaşabiliyor ve kesinlikle acımıyor. Ukalalığımızın en hat safhasında acımasızca bize haddimizi ve çaresizliğimizi bildiriyor. Tabi ki var olduğumuz tarihi süreç içinde başardığımız gibi bu sorununu da yenmeyi başaracağız. Bilim, zaman içerinde bununda üstesinden gelecek elbette.

Peki ben bu kadar kelamı neden ettim. Aslında sonda söylemek istediğim şey için buraya kadar yazmam gerekiyordu ki anlaşılsın. Başlıkla alakalı bir eleştirim var. Dünya değişti dedik, bilgiye ulaşma yolları da değişti. Peki her akşam evde neden “survivor” izliyorsunuz?

Böylesine bir buhranda her şeyin anlamsız gelmesi olası bir durumdur. Hiçbir şey yapmak istememe, sevinçlere de acılara da duyarsızlaşma, biriktirmenin(kişisel birikim) anlamsızlaşması. Fakat, Atatürk’le ilgili bir hikayede Büyük Taarruz başladığında karargahında kitap okuduğu söylenir, yaverinin ‘paşam böylesi bir anda nasıl kitap okuyabiliyorsunuz, belki hepimiz öleceğiz’ dediği rivayet edilir, Atamızda bu “savaştan sonrası için okuyorum” diye cevap verir.

Evlerimizdeyiz, bir sürü şey anlamını yitirdi fakat unutmayalım bu durumdan sonrası var. Kendimiz adına, sevdiklerimiz adına, geleceğimiz adına, yaşadığımız coğrafyanın daha iyi bir yer olması adına çabalayabiliriz. Televizyonda başka bir şey mi var cümlesi günümüzde bahane değil, kişisel bir tercih cümlesidir. Yeni keşif eski olanı yok ediyor, bizler bunu gözlemleyebiliyoruz, eski olanın size sunduklarının niteliksizliği, tek düzeliği, sizin sadece fizyolojik bir varlık olduğunuz üzerine kurguladığı yayınlarının vücut bulmuş hali Survivor’dır.

Bugünlerde kendi adıma yeni bir keşifte bulundum ve Mubi Türkiye‘yi keşfettim. Sinemayı çok seven biri olarak, Netflix aşamasından, daha sinematik bir yapıya geçtim. Bu kişisel keşfim. Sizinde kişisel tercihlerinizle bulabileceğiniz binlerce yayın, platform, eser var. Saplanıp kalmayın. Kötüyle imtihana girmeyin. Sağlıkla kalın.

Barış, Nisan 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.