Masum (2017)

Masum Dizi Afis

Yönetmen: Seren Yüce

Senaryo: Berkun Oya

Oyuncular: Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Tülin Özen, Serkan Keskin, Okan Yalabık…

Benden: 7.5

Tür: Suç Dram, Gizem

Ülke: Türkiye

Şimdiden belirtmeliyim ki diziyi ilk defa izleyecekseniz yazının içinde keyfinizi kaçıracak olay anlatışları olacak, sonra kızmaca darılmaca olmasın.

Komiser Yusuf (Ali Atay) amiri tarafından, eski komiser Cevdet’ın (Haluk Bilginer) oğullarını araştırmak üzere görevlendirilir. Burada ki gizem büyük oğul Taner’i (Serkan Keskin) kayıp olması ve kardeşi küçük oğul Tarık’ın (Okan Yalabık) karısı Emel’in(Tülin Özen) şüpheli ölümüdür. Yusuf’ eski komiseri olan Cevat’a saygı duymakta bir taraftan da görevini yapmak istemektedir. Çocukların anneleri Nermin’in(Nur Sürer) agresif ve şüpheli tavırları ile Yusuf içinden çıkmakta zorlanacağı bir olayla karşı karşıya kalacaktır.

Masum Dizisi 1. Sahne

Diziyle ilgili bittiği zaman aklımda kalan ilk düşünce muhteşem oyuncu kadrosu ile vasat bir sonuç alınmış olması oldu. Oyuncular çok iyi olmasına rağmen bir türlü akışı sağlanamayan konu, diziye hayranlık duymamızı engelliyor.

Masum Dizisi 2. Sahne

Eski komiser Cevat ve karısı Nermin, akli dengesi yerinde olmayan oğulları Tarık’ın karısı ile ilişkisine müdahil olamamaları veya çok korumacı bir tavır takınmaları. Karısının ölümü üzerine olayı örtbas etme çabaları üzerinden bir aile kavramı sorgusu geliştirilebilse ve polisiye kısmı daha akıcı sağlansa sanki daha iyi bir dizi ortaya çıkacakmış ama özellikle vasat son, gidişattan her şeyi hemen anlayabilmemiz, baya baya tadını kaçırıyor işin.

Bazı acılar kiracıdır ama bununki öyle değil.

Masum Dizisi 3. Sahne

Aslında dizinin başlangıcında Selda Bağcan çalmaya başlayınca ve yol devreye girince çok daha iyi bir şey izleyeceğiz beklentisi oluşuyor.

Masum, oyunculukları, görüntü yönetimi, müzikleri ile çok iyi olay örgüsü ile çok zayıf bir dizi. Diziyi bir aile draması olarak seyrettiğinizde ve klasik Türk dizilerinin insanı geberten boş 2 saatlik süresini düşündüğünüzde Masum’un yine de gideri var. Basit kurgu hataları; sevgilinin ölüp ölmediğini anlayamamış olması, Yusuf’un komiserinin kötü adam olduğunun hemen fark ediliyor oluşu, durduk yere Tarık’ın karısının öldürülüşü, akıl hastalığının bu derece canhıraş saklanmaya çalışılması falan işi benim açımdan bozan unsurlardı.

Sevmek için akıl gerekmez. Mantık gerekmez. Akıl sağlığının yerinde olması gerekmez. Sevmek için sevmek gerekir.”

Barış, Şubat 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.