Erşan Kuneri |Cem Yılmaz

1970’ler Yeşilçam için kayıp yıllar olarak görünür. Özellikle seks filmleri furyası vardır ve bu erotik filmlerin yapımcısı olarak ünlenen Erşan Kuneri.

Dizinin 1. sezonu 8 bölümden oluşmuş. Erotik filmlerin ünlü yapımcısı 1981 yılında cezaevinden çıkar ve önemli bir karar alır, ekibine rağmen artık seks filmleri çekmeyecektir.

Birinci film, Kuru Murat olur, tahmin etmek zor değil, Kara Murat filmleri ele alınmış ve şahsi kanımca gayet başarılı bir şekilde komedi edilmiş durumda. Zaten nispeten 40 yaş üstü izleyici her sahneyi çok daha rahat anlayacaktır. Absürtlükler, ince diyaloglar, ben beğendim. 40 dakika eğlencelik bir bölüm.

“Zihnindeki kadın imajından özür dile.”

8 Bölüm için de çekirdek kadro aynı; Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz Kaygılaroğlu, Nilperi Şahinkaya, Merve Dizdar, Bülent Şakrak, Can Yılmaz

İlk Bölüme yukarıda değinmişken diğer bölümleri de yazalım. 2 – Ebenin Avı, Korku filmleri için taşlama, 3 – Kooperatif Kemal, toplumsal içerikli, köy filmi. En iyi bölüm olmaya aday. 4- Kötü Mal, Polisiye hem de toplumu uyuşturucunun zararları konusunda bilgilendirir. 5 – Faqbadi, Şifa dağıtan bir şarlatan taşlaması. 6 – Blue Box, Süper kahraman olmadan olur mu? Olmaz 🙂 7 – Er-man, Süper kahramanlar asla tek film olarak yapılmaz, devam filmi her zaman olur. 8 – Doyamadım, Arabesk filmler furyasına karşı koymak mümkün değil 🙂

Dizi ile ilgili farklı eleştirileri hem okuyor hem de çevremizde de konuşuluyor. En çok eleştirilen taraf çok bel altı diyalogun olması. Haklılık payı var tabi ki ama ben buna takılmıyorum. Yaşadığımız döneme bakıyorum, izlediğimiz programlar, haberler, diziler sözcüksel olarak belki küfürsüz ama daha tehlikeli. Şiddet almış başını gidiyor, kalitesizlik, bir birinin üstüne basma, acımasızlık, yalancılık… Cem Yılmaz’ın küfür etmesi mi saçma.

Cem Yılmaz için şansız bir adam denilebilir, başka ülkelerde olsa el üstünde tutulur, ödüllere boğulur, ülkenin medarı iftiharı olur. Biz de çıtayı öylesine yükseğe koymuş ki, ne yapsa eleştiriliyor, anlamak güç hakikatten. Böylesine yaratıcı olacaksın, ince ince dokunduracaksın, yenilikçi olacaksın, kendini tekrar etmeyeceksin ve yıllar geçse de üstünden asli görevi olan komedi ve güldürme misyonunu hep belli bir kalitenin üstünde tutacaksın adam daha ne yapsın.

“Bazen hayatlar filmleri bazen de filmler hayatları etkiler.”

Kendi tek kişilik gösterileri ile yol gösterici, komedinin yönünü değiştirici adam olmuş, o kadar çok taklit edilmiş ve hala taklit ediliyor. Onun vasat altı taklitlerinin suçu da ona eleştiri olarak yapılıyor. Neyse, Erşan Kuneri’yi ön yargılı izlememe rağmen beğendim. Keyif aldım. Müziklerine bile özel çalışılmış, burada bile üstün körü bir şey yapılmamış olması takdire şayan.

Benim daha çok takıldığım, küfür falan olmadı. Fakat Ezgi Mola’nın oyunculuğu en çok sırıtan şey. Özellikle diğer kadın oyuncuların yanında vasat altı kaldığını söylemek lazım. Nilperi Şahinkaya ve Merve Dizdar çok çok daha başarılı performanslar sergilemişler.

İlk sezon için son sözüm; izlediğim şeyden anladığım öyle laf olsun diye yapılmamış, her sahneye, kostüme, oyuncuya, olaya, espriye ciddi ciddi özenilmiş, ülkenin eleştiri kaldırmaz hali de düşünüldüğünde etliye sütlüye alt metinler ile dokunulmuş (yoksa bizde “Silivri soğuktur şimdi” diye bir deyim var artık.) Ele aldığı dönemlerin ve film türlerinin zayıf noktaları iyi yakalanmış ve ince espriler ile kahkahalara boğmasa da tebessümü elden bırakmamış şahsi kanım olarak gayet başarılı bir yapım. Benim notum “izle”

Son söz dedim ama şunda değinmeden bitirmek istemiyorum. Eşimle bile aynı görüşü paylaşmadığımız biri Cem Yılmaz. Ona kalsa çok vasat ve kötü, bana göre çok iyi ve başarılı. Bu durum bile Cem Yılmaz’ı diğerlerinden farklı kılıyor. Kendi bildiğini yapan çevresindeki insanlar nederi umursamayan, herkesi memnun etmeye çalışmayan adam. Helal olsun diye düşünüyorum. Diğer komedyenlere bakıyorum aman herkes memnun olsun, kimse beni eleştirmesin, elimdeki avucumdaki daha da artsın, yalakalıkta yeri geldimi yapayım kafasındayken Cem Yılmaz bildiğini okumaya devam ediyor. Karı koca farklı fikirlerde olmamız bile güzel.

Barış, Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göster
Gizle