Elite (2018 – )

Elite dizi afişi

Yaratıcı: Darío Madrona, Carlos Montero

Oyuncular: Itzan Escamilla, Miguel Bernardeau, Arón Piper,Omar Ayuso,Álvaro Rico,Ester Expósito,Mina El Hammani.

Tür: Suç, dram, gerilim

Ülke: İspanya

Benden 8/10

Las Encinas, İspanya’nın en zengin ailelerinin çocuklarının gitti bir okuldur. Okulları yıkılan işçi sınıfına mensup 3 öğrenciyi kabul eder. Zengin çocuklarla, fakir çocuklar arasındaki çatışmalarla başlayan dizi, zamanla bir çok konuya değinen ve içinde suç unsuru da barındıran bir yapım haline gelecektir.

Elit dizi oyuncuları, netflix

– Samuel, sen iyi bir çocuksun.

– Teşekkürler

– İltifat Değildi.

Zengin çocuklarının arasına karışan Müslüman bir aileye mensup kızımız, abisi suça bulaşmış, annesi ile yaşayan bir oğlumuz ve yine kuralları tanımama konusunda dirençli, her türlü suç unsuruna meyilli başka bir oğlumuz daha. Bu üç gencin okula girmesi ile beraber zengin fakir çatışması başladığı gibi, bir taraftan da başı kapalı kızımızla, diğer kızlar arasında başlayan başka bir çatışma var. Kapalı kızımızın okulun en başarılı öğrenci olması, okulun diğer en zeki öğrencisinin tam bir şirret olması, onun sevgilisinin bu kapalı kızımızdan hoşlanması, bu sevgilinin kız kardeşinin hem Samuel denen okula gelen fakir çocukla hem de onun abisi ile ilişkiye girmesi falan derken tam bir keşme keşe dönüyor dizi.

Zengin olduğun için bu söylediğime çok şaşırabilirsin ama insanlar hep hak ettiğini bulmaz.

Bizim Netflix için yaptığımız Aşk 101 dizisinin orjinali bu dizi. Bizim kültürümüzle zerre alakası olmayan ama bizim oyuncularımızın, yani Ali, Veli, Ayşe’nin oynadığı bir yapım çok iğreti dururken, bizim için yapay gelen İspanyol yapımı dizi yapay durmuyor. Zira burada olanlarla bizim kültürel, ekonomik, sosyal hiçbir bağlantımız mevcut değil.

Geleceği o kadar düşünüyoruz ki şu anı unutuyoruz.

Birinci sezon baz alındığın da gayet başarılı bir yapım olduğunu düşündüğüm dizi, 2 ve 3. sezon ile hayal kırıklığı denile bilir. Aynı sorunu Casa de La Papel‘de de yaşamıştık. Oyuncu kadroları için de benzerlikler mevcut olan bu iki yapımda, tüm dünyaya açılan ilk sezonları çok beğenilince, yenileri çekilmiş, haliyle yapay olan yeni sezonlar ilklerine göre çok daha vasat kalmış durumda.

Aşkı bulduğun zaman ondan kaçmak aptallık olur.

Dizi içerinde liseli çocukların cinsel birliktelikleri, eş cinsel ilişki (ki müslüman ailenin oğlu ile okulun müdürün oğlu arasında geçiyor), alkol, uyuşturucu falan derken, vay arkadaş bu nasıl lise diye içinizden geçiriyorsunuz. Bizde bırakın liseyi, üniversite de bile böyle bir ortam olması mümkün değil.

Geçmişin, geleceğinizi mahvetmesine izin vermeyin.

ilk sezon’da okulda işlenen bir cinayet var. Zaten tüm dizi boyunca da (3 sezonda da böyle) bir polis memuru tek tek okulun öğrencilerini sorguluyor. Olay anlatılırken öğrencilerde cinayetle ilgili bildiklerini anlatıyorlar. Tabi ki ters köşeler konulmuş, özellikle ilk sezon bu anlamda çokta başarılı olmuş.

Velhasıl kelam, güzel kızlar var, yakışıklı çocuklar var, entrika, suç, gerilim, ara ara özlü sözler var, basit -filozoflar gibi beyninizi yakmayacak- hap niyetine, hiç bir şey için fazladan düşünmenize neden olmayacak özlü sözler. (oh mis) Yani demem odur ki kendini izlettiren bir yapım. Basit, içi boş, beklentinizi en az düzeye indirerek, ütünüzü yaparken izleye bilirsiniz, yatmadan önce bi yarım saat boş boş bir şeylere bakayım derseniz o da olur. Bu tarzın en iyilerinden. 🙂

Barış, Küçükyalı – 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.