Altered Carbon (2018 – )

Creator : Laeta Kalogridis

Başrol:   Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higereda,Chris Conner, Dichen Lachman …

IMDB Puanı:  8,2

Benden:  9,4

Türkçesi: – (Kelime çevirisi “Değiştirilmiş Karbon)

Bölümler ve Yönetmenleri :

Sezon 1 Episode 1 … Out of the Past / Miguel Sapochnik
Sezon 1 Episode 2 … Fallen Angel / Nick Hurran
Sezon 1 Episode 3 … In a Lonely Place / Nick Hurran
Sezon 1 Episode 4 … Force of Evil / Alex Graves
Sezon 1 Episode 5 … The Wrong Man / Uta Briesewitz
Sezon 1 Episode 6 … Man with My Face / Alex Graves
Sezon 1 Episode 7 … Nora Inu / Andy Goddard
Sezon 1 Episode 8 … Clash by Night / Uta Briesewitz
Sezon 1 Episode 9 … Rage in Heaven / Peter Hoar
Sezon 1 Episode 10 … The Killers / Peter Hoar

Sezon 2 Episode 1 … -/ –
Sezon 2 Episode 2 … -/ –
Sezon 2 Episode 3 … -/ –
Sezon 2 Episode 4 … -/ –
Sezon 3 Episode 5 … -/ –
Sezon 4 Episode 6 … -/ –
Sezon 2 Episode 7… -/ –
Sezon 2 Episode 8 … -/ –

2 Şubat 2018’de Birinci sezonu 10 bölüm halinde yayınlanan dizinin (8 bölümlük bir ikinci sezonuda olacak umudunu taşıyoruz. ) bütcesi o denli yüksek ki, her bölümü ayrı bir sinema filmi tadında.

Bire bir kelime çevirisi ile değiştirlmiş karbon ismi, karbon yaşam olarak adlandırılan biz insan oğlunun bedensel değişimiden geliyor. Nedir karbon yaşam hemen kısaca değinelim; “Karbon olmasaydı DNA, proteinler, yağlar, şeker, kas ve yağ dokusu veya yaşamı oluşturan hiçbir madde var olamazdı. organik yaşamın oluşmasında en yaygın olanı karbondur. Çevrenizde gördüğünüz her yaşam kırıntısı, karbon ve oksijenle şekillenmiştir. Nasıl ki yıldızların temel yapı taşı helyum ve hidrojen ise, hayatın yapı taşı da bu iki elementtir. “

Bu bilgilerin ne işe yaradığını diziyi izlemeye başlar başlamaz anlayacaksınız. Ölümsüzlüğün keşfi ile bedenlerimizin sadece üstümüze giydiğimiz kıyafetlere dönüştüğü ama yinede 1984 vari kaotik ortamların yaşandığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Tabi ki böyle bir dünyanın içinde yapay zekalar da en üst düzeye erişmiş durumda, bu en üst düzeyden kastımız, programlanabilirlikten öte, insan gibi kişiliklere sahip olmaları.

Richard K. Morgan ‘ın Takeshi Kovacs serisi olarak bilinen 2002 ve 2003 yllarında yayınlanmış olan 3 romandan ilkinin ismi Altered Carbon. İkinci kitap; Broken Angels, üçüncü kitap; Woken Furies

Eğer dizimiz bu üçleme doğrultusunda devam edecekse, “Elçi” olarak adlandırılan Takeshi Kovacs’ın merkeze alındığı diğer hikayeleri de ete kemiğe bürünmüş halde izleyebileceğiz.

Neyse biz dizimizin birinci sezonuna dönelim. Yıl 2384. Artık ölümsüzlük keşfedilmiş durumda. İnsanların bilinçlerinin yedeklendiği, boyunlarımızın arkasına takılan diskler ile yıllar sonra bile başka bedenlerde yaşamaya devam ediyoruz. Bu kayıtlara kortikal bellek diyoruz. Pek tabi olarak “aa öldüm hadi başka bedene” durumu mevcut değil, yıl olmuş 2384 ama yine dünya zenginlerin ve fakirlerin arasında geçiyor. Demek ki neymiş bu belleği başka bedene taşımaya da para gerekiyormuş. Başrolümüz karizmatik, Takeshi Kovacs bir suçlu ve suçlular uyutulma cezası aldığından 250 yıllık bir uykudan uyandırılarak dizimiz başlıyor, hayırlı uğurlu olsun.

Olsun olsun da, Kovacs o kadar basit bir suçlu değil tabi ki! Öncelikle eskiden devlet için çalışan bir polisken, isyancılara katılarak elçi oluyor yani suçuluğu burdan geliyor, sisteme baş kaldırışından. Kitap serisini okuyup diziyi izleyecekler için belirtilmeli ki görsellik adına kitaptan 1 bölümden sonra neredeyse tamamen kopuluyor, haberiniz ola.

Peki bizim Kovacs’ı km neden uyuadırıyor? Laurens Bancroft çok zengin bir abimiz ve cinayete kurban gidiyor. ve tatam ! Katilini bulmak için bizim Kovacs’ı uyandırıyor. Ve dizimiz hem Bancroft’un katilini bulma çabası içinde ki Kovacs’ın aynı zamnda kendi geçmişi ile de karşı karşıya gelidiği bir hal alıyor.

Çok detay sever ve dikkatli izleyiciler için nefis ayrıntılar dizide var. Ben diziyi izledikten sonra kitabı okumak için aldım. Diziyi de ikinci kez izlemeye karar verdim. Kaçırdığım o kadar şey olmuş ki inanamadım. Bir iki örnek vereyim. “Poe” karakteri Edgar Alen Poe’den ilham alınmış. Kovacs uyanırken hangi gezegendeyim diye soruyor, ki asında Dünya’lı değil, falan gibi kişisel zevkler diyelim.

Bu kadar hikaye kısmı yeterli artık dizimiz başladı, hadi iyisiniz, zira son zamanlarda izlediğiniz en iyi dizilerden biri ile karşı karşıyasınız.

Artık sizi dizi ile baş başa bırakmak istesemde son son şunu da yazayım. Netflix de dizinin yaratıcı fragmanlarından biri olarak konulmuş bonus videolar var. Ölümsüzlüğün tarihi isimli bu videoyu da mutlaka izleyin. Aslında dizi ile ilgili nefis bir kısa özet burada. Bu video da ölümsüzlükle ilgili Steve Aoki isimli Yaratıcı girişimcinin şu cümlesi cidden etkileyici ” Ölümü bir hastalık olarak görüyorum, tedavisi mümkün bir hastalık.”

Tarihin her döneminde ikili bir mücadele mevcut. Burada da insani olanla, mekanik olan arasında bir mücadele kaçınılmaz olarak var. Aşk tabi ki olmazsa olmaz olarak var. İhanet, cinsellik, teknoloji, cinayet, dövüş … vs. kasveti ve kaotik bir ortam içerisinde bizlere sunuluyor. İyi ve kaliteli oyunculuk, sinema filmi bir görselli. Heyecanı hep canlı tutan senaryo. Dizi ile ilgili felsefi temelli tartışmalar mutlaka yapılabilir ama bu dizi tanıtım yazısından çıkmak olur. Size izlemenizi kesinlikle önerdiğim bir yapım.

1, “Altered Carbon (2018 – )” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.